Dřevěné i železné ploty vyžadují péči a údržbu. Jak postupovat radí odborník
Počasí, ale i stáří se podepisuje na našich plotech, které nám zajišťují nejenom ochranu našeho majetku, ale i soukromí. Jejich opravy a obnovu nátěru zvládne snad každý kutil.
„Nejdříve zkontrolujte stav plotu. U dřevěných plotů se na plaňkách a prknech mohlo podepsat počasí a stáří. Vše poškozené a nahnilé vyměňte,“ radí malíř a lakýrník Josef Béhm z Domažlic.
Pokud je plot už natřený, zkontrolujeme, zda se barva neodlupuje. Odloupnutou barvu seškrabeme a místo obrousíme, očistíme a oprášíme. Může se na něm také vytvořit mech, který musíme seškrábat a místo vybrousit.
Výběr barev je široký. Koupit můžeme i tzv. barvy dva nebo tři v jednom. Přípravky v nich obsažené chrání dřevo před hnilobou nebo tvorbou mechu.
U dřeva bez nátěru provedeme tzv. napouštěcí nátěr. Aby se barva dobře vsákla do dřeva, necháme ji pořádně vyschnout. Druhý nátěr pak bude lépe držet. „Na nové dřevo doporučuji syntetické materiály, které se lépe vsáknou. Vodou ředitelné barvy se vyplatí používat na obnovu původního nátěru, kde nepotřebujeme, aby se barva do dřeva vsakovala. Barev je velké množství, a proto se vyplatí vše konzultovat s prodavači v prodejnách barev.“
U železných plotů např. s pletivem obrousíme zrezlá a oloupaná místa. Trpí na to především sloupky. Kvalitně očistíme a oprášíme. „Na první nátěr můžeme použít základní antikorozní barvu a po jejím zaschnutí syntetickou. Nebo opět barvy, které kombinují několik vlastností, tedy i antikorozní ochranu. Nemusíme pak používat základní antikorozní barvu a ušetříme čas při natírání.“
A jak je to s ekologickými barvami? Poslechněte si v reportáži našeho Hobby magazínu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.