Dřevěný Krteček se rodí v Jiřetíně pod Bukovou. Továrna na hračky má i své muzeum
Jak se z kusu obyčejného neopracovaného dřeva rodí barevná hračka? Na to se můžete přijet podívat do jedné z nejstarších továren na výrobu dřevěných hraček v Jiřetíně pod Bukovou v podhůří Jizerských hor.
Takřka každý den už více než sto let produkuje továrna dětskou radost. Vyrábějí se v ní společenské hry – tedy figurky ke „Člověče, nezlob se“, domino, šachy, ale i postavičky dřevěného Krtečka. A se všemi těmito výrobky ze severních Čech si pak hrají děti nejenom u nás nebo v sousedním Německu, ale třeba i v dalekém Japonsku.
V areálu továrny můžete ale navštívit nejen Muzeum výroby hraček, kde si budete moci prohlédnout technické záležitosti výroby - staré stroje i stoleté hračky nebo historické fotky dokumentující minulost továrny.
Vydat se můžete i na exkurzi celou továrnou na hračky. Uvidíte, jak se z obyčejného kousku dřeva stávají krásné barevné hry nebo hračky. Projdete si podzemí, sušírny dřeva, soustružírnu, barvírnu s unikátní technologií barvení dílků ve dřevěných bubnech nebo i takzvanou montážnu, kde se dílky kompletují v hotové výrobky. Prohlídka celého areálu vám zabere asi hodinu, poslední začíná v 15 hodin.
Nakonec můžete zajít do kreativních dílen a vyrobit si vlastní hračku. Popustit uzdu svojí fantazii a umělecky se vyřádit při tvorbě vlastního díla z dřevěných kousků můžou všichni - od nejmenších dětí až po dávno dospělé. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je sáček s dřevěnými dílky, který koupíte ve zdejší prodejně za symbolickou cenu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Írán zaútočil na americké vojenské základny v Kataru. Protivzdušná obrana střely zachytila
-
Silná bouřka vyvracela stromy. Hasiči evidují celkem 610 výjezdů po celém Česku, nadále zasahují
-
Vojenské řešení neexistuje, někdy to ale nejde jinak, komentuje útok USA na Írán exdiplomat Žantovský
-
Většina ropy skrz Hormuzský průplav vede do Asie. Uzavření není v zájmu Íránu, říká odborník