Eduard Lederer - spisovatel a bojovný polemik
Významnou kapitolu dějin českých Židů představuje českožidovské hnutí. Jeho počátky sahají do 40. let 19. století a své tužby naplnilo vznikem Masarykova Československa. K předním osobnostem tohoto směru patřil i Eduard Lederer. Muž, od jehož narození uplynulo minulý týden, přesně 15. července, 150 let.
Eduard Lederer právník, spisovatel, dramatik, ale též teoretik českožidovského hnutí se narodil v česky hovořící rodině židovského hostinského v Chotovinách u Tábora jako třetí z pěti dětí. Studoval práva ve Vídni i v Praze na Univerzitě Karlově, po promoci roku 1893 působil až do vzniku samostatného Československa jako advokát v Jindřichově Hradci. Známým se však stal jako literární autor žánrově rozsáhlé tvorby. Psal básně, psychologizující povídky, satiry, divadelní veselohry i dramata. V některých z nich reflektoval i česko-židovskou problematiku - například ve hře "Hříchy dětí" z roku 1931 - zatímco v jiných vytvářel parafráze biblických témat.
Eduard Lederer proslul též jako bojovný polemik. Náležel k druhé generaci českožidovského hnutí, která již řešila jiné otázky než její předchůdci. Pro Lederera a jeho současníky již českožidovská otázka nebyla problémem jazykovým, nýbrž etickým a náboženským. Ústřední tématem se stala židovské sebereflexe a asimilace. Odmítal ortodoxní rabinismus i sionismus, analyzoval jak situaci českého, tak světového židovského hnutí. Patřil též ke stoupencům Tomáše Garrigua Masaryka a pro jeho myšlenky se politicky angažoval.
Eduard Lederer, populární "Leda", byl pravidelným spolupracovníkem Českožidovského kalendáře, podílel se na vzniku českožidovského týdeníku Rozvoj i proměně organizační struktury hnutí. O vztahu Čechů, Židů a Němců pojednal i v samostatných brožurách a studiích: "Českožidovská otázka", "Žid v dnešní společnosti", "Německý a český antisemitismus", "Epištoly k mladému příteli". Jako bojovný polemik se počátkem 20. století zastával též práv Slováků, pro něž získal významného mezinárodně uznávaného zastánce - ve své době slavného norského spisovatele Björnstjerna Björnsona.
V červenci 1942 byl Eduard Lederer, tehdy již dvaaosmdesátiletý, deportován do terezínského ghetta, v němž za nesmírně obtížných podmínek přežíval ještě další dva roky. Zemřel 5. června 1944, tedy před 65 lety.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.