Esenbáci číhali na Krále Šumavy pod Pivním hrncem

Esenbáci číhali na Krále Šumavy pod Pivním hrncem
Mysleli jste si, že převaděče a amerického agenta Kiliána zastřelili příslušníci komunistické SNB někde hluboko v šumavských močálech? Nevěřte filmovým scénáristům. Král Šumavy to sice od strážců hranice „koupil“, ale ne v bažinách, nýbrž pod kamenem zvaným Pivní hrnec.
A navíc to nebyl zásah na zářez do pažby. Kiliána pouze zranil a ten pak utekl do Německa, odkud v následujících letech ještě soudruhy komunisty pořádně potrápil.
Významnou kulisou skutečného příběhu Krále Šumavy - Franze Kiliána Nowotného nebyla rašelina zamlžených slatí, ale skála pnoucí se nad meandrem Teplé Vltavy, známá už od pradávna jako Pivní hrnec. Místo, kde si muži zákona v roce 1950 počíhali na amerického agenta, najdete kousek od silnice na cestě z Borových Lad na Františkov. Po ujetí zhruba tří kilometrů, zastavíte u dřevěného mostku přes řeku u šipky, která ukazuje k pomníku Krále Šumavy.
Pivní hrnec v mapách nehledejte
Vy ale zabočíte schválně na druhou stranu, kde ve srázu nad svou hlavou najdete očima výrazný skalní útvar. K tomu si to namíříte buď přímo, což je spíš adrenalinový výšlap, anebo vyhledáte ne sice dokonale upravenou, ale stále patrnou stezku. Na tu narazíte, když o pár desítek metrů dál směrem na Františkov sejdete vpravo ze silnice do lesa. Tak či tak dojdete po pár minutách k asi pětimetrovému viklanu, známému už od 16. století jako Biertopf (Pivní hrnec).
První zmínka o skále připomínající soudek či žejdlík je z roku 1531. Když pak u Vltavy nedaleko od jejího meandru vyrostla v roce 1749 první sklářská huť, získala jméno též podle oblíbeného kusu migmatitu Biertopfhutte neboli Huť U Pivního hrnce. Později ovšem toto místo upadlo v zapomnění, a ani v mapách tento přírodní památník touhy po svobodě a lidské odvahy většinou nenajdete.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V rodinné hrobce ve Skalné na Chebsku objevili archeologové mumii chlapce
-
Heydrichův vůz byl poprvé odhalen společnosti. Je poškozen v zadní části po explozi Kubišovy bomby
-
Izraelský útok v Pásmu Gazy zabil devět dětí místní lékařky. Za poslední den armáda zasáhla přes 100 cílů
-
Ve čtrnácti byl v odbojové skupině, v šestnácti kopal tunel z lágru. Příběh Leonida Dohoviče