Evropskou cenu Sinthů a Romů za lidská práva převzal Andrej Kiska
Na půdě Evropského parlamentu v Bruselu proběhl 4. ročník Romského týdne. V rámci programu dostal Evropskou cenu Sinthů a Romů za lidská práva slovenský prezident Andrej Kiska. Ocenění uděluje Evropská rada Sinthů a Romů v Německu.
„Slyšel jsem, že se do školy těšíte. Ve škole je potřeba se hodně učit, aby z vás jednou vyrostli úspěšní lidé, kteří budou mít dobrou práci a budou bydlet v krásných domech. A já vám moc držím palce,“ těmito slovy přivítal před časem nejmenší Romy ze sídliště Luník IX prezident Andrej Kiska. O romských dětech hovořil i po převzetí ceny v Bruselu:
„Ať jde o děti romské nebo pocházející z jakékoliv jiné chudé rodiny, všichni musí dostat šanci. Na Slovensku máme více než 400 tisíc Romů, téměř 10 procent naší populace. Je úkolem každého čestného a poctivého politika zamyslet se nad tím, co udělat, aby za pět nebo deset let neexistoval romský problém.“
Andrej Kiska současně zdůraznil důležitost vzdělávání Romů, aby se zvýšila jejich šance na zlepšení životních podmínek.
„S touto cenou jsem dostal i šek na 15 tisíc euro, dovolím si jej odevzdat nadaci Cesta ven, která pomáhá a které velmi fandím.“ Předsedou občanského sdružení Cesta ven je Pavel Hrica: „Naše organizace zaměstnává ženy, které pocházejí z vyloučených komunit, z nejchudšího prostředí romských osad.“
Kiska se romské problematice věnoval celé funkční období
Andrej Kiska, který za necelé tři měsíce skončí ve funkci hlavy státu, se po celé své funkční období zajímal o romskou problematiku. Mnohokrát navštívil romské osady i ve společnosti představitelů evropských institucí. Potkal se také s Věrou Jourovou, komisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví, která jeho postoj ocenila: “Já se problematice velmi věnuji, zaměřuji se především vzdělávání. Byla bych moc ráda, aby i romské děti měly stejné šance pro kvalitní život. Souhlasím s tím, že v každé zemi, kde žije tak početná skupina Romů jako na Slovensku, by se tyto problémy měla řešit na nejvyšší politické úrovni, aby to mělo potřebnou politickou vůli.“
Předsudky stále přetrvávají
Romská europoslankyně Soraya Post vidí zásadní problém v protiromském rasismu, který existuje ve všech členských státech Evropské unie ve všech společenských vrstvách. “Ze všech nejdřív je důležité na všech úrovních evropské společnosti uznat, že protiromské postoje existují a že romská práva jsou občanskými právy, která musí akceptovat každý členský stát.“
Podle Andreje Kisky předsudky vůči Romům existují na Slovensku v nezanedbatelné míře: „S velkou lítostí musím konstatovat, že se tomuto tématu věnujeme velmi málo. Máme vládního zplnomocněnce, který podle mě odvádí velmi dobrou práci, ale z pohledu složitosti této problematiky, se domnívám, že by to měl být ministr nebo ideálně podpředseda vlády, který by dokázal řešit záležitosti z oblasti školství, zdravotnictví a sociálních věcí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka