Filatelistická výstava unikátů v Praze nabízí rumělkového Merkura nebo poštovní lístek z Titanicu. Trvá pouze týden

12. listopad 2024 14:00

V úterý 12. listopadu se na pouhý týden otevřela v Praze ojedinělá filatelistická výstava. Veřejnost má tak poprvé v historii možnost spatřit nejzachovalejší exemplář slavného rumělkového Merkura, zkusmé tisky první známky světa, sestavu dopisů s modrým Mauriciem či unikát z vydání Pošta Československá 1919. Vystaven je také proslulý Facing Slip - poštovní lístek z Titanicu.

Výstava byla, za přísných bezpečnostních opatření, otevřena v Point Gallery na pražském náměstí Franze Kafky. „Je mimořádná nejen tím, že vystavujeme rarity, které celosvětově existují pouze v několika exemplářích, ale že přinášíme i jejich zajímavé příběhy a historický kontext. Většina je prezentována veřejnosti vůbec poprvé,“ popisuje David Kopřiva, zakladatel OSFS (Odborná společnost filatelistických studií), která je pořadatelem výstavy. Hodnota vystavených 23 exponátů se odhaduje na více než padesát milionů korun.

Rumělkový Merkur

Asi nejzajímavějším exponátem je rumělkový Merkur, který zde může veřejnost vidět poprvé v jeho historii. „Je to známka, která byla vydaná za Rakouska Uherska 1856 jako náhrada za žluté a růžové Merkury,“ popisuje sběratel Zdeněk Matějovský. Známku vlastní teprve pár měsíců. „Tato známka nikdy nebyla součástí žádné světové výstavy, takže se vlastně jedná o premiéru na celém světě,“ dodává Matějovský. Odhadovaná cena známky je kolem deseti milionů, i proto se řadí mezi nejcennější známky v Česku. Známka je běžně zastrčená v tmavých deskách a uložena v bance v trezoru. Ani majitel ji tak nevidí každý den. „Teď je to výjimečná situace, že jsem ji přivezl na výstavu a po skončení poputuje zase zpátky do banky,“ vysvětluje majitel rumělkového Merkura.  

Na výstavě jsou ale také další unikáty, například poštovní lístek z potopeného Titanicu. „Několik desítek těchto lístků si z nějakého důvodu dal při evakuaci do kapsy šéf poštovního úřadu, pan Woody. Všichni poštovn úředníci z Titanicu zemřeli, včetně pana Woodyho. Jeho tělo se několik dnů poté našlo zmrzlé v té ledové vodě. A v jeho šatech bylo nalezeno několik desítek těchto lístků ve zmrzlém balíčku. Tohle je jediný exemplář v Evropě,“ vysvětluje soudní znalec a sběratel David Kopřiva.

Výstava v Point Gallery potrvá necelý týden, a to od úterý 12. listopadu do neděle 17. listopadu. Otevřeno je každý den od 11 do 21 hodin.

Vystavené unikáty

Rumělkový Merkur (odhadovaná cena 10 milionů korun)

Rumělkový Merkur

Tato známka je jedním z hlavních taháků výstavy. Jde o nejslavnější a nejcennější známku platnou na našem území. Získat jí do Česka trvalo desítky let. Nakonec se v průběhu letošního jara povedlo dokončit privátní prodej známky s majitelem z Rakouska. Rumělkovým Merkurem se dnes mohou pochlubit pouze dva soukromí sběratelé na světě. Jedním z nich je podnikatel Zdeněk Matějovský, který se 11. listopadu zúčastní zahájení výstavy.

Zkusmé tisky první známky světa (odhadovaná cena 2 miliony korun)

Zkusmé tisky první známky světa

Jde o návrh, který vznikl v rámci přípravy celosvětově prvních poštovních známek – Penny Black. Jsou známy pouze 4 takové listy v soukromých rukou a jeden exemplář se nachází v nejslavnější sbírce světa: Royal Collection britské královské rodiny.

4 dopisy s modrým Mauriciem Post Paidv české sbírce (odhadovaná cena 2 miliony korun)

Jde o druhé vydání, a tedy mladšího sourozence nejslavnější známky světa – modrého Mauricia s označením Post Office. Známky označované jako Post Paid jsou dnes nejoblíbenějšími známkami Commonwealthu a řadí se k investičně nejzajímavějším položkám světové filatelie

Poštovní lístek z Titanicu (odhadovaná cena přes 1 milion korun)

Adresní štítek z paluby Titanicu s razítkem z dubna 1912. Artefakt s ikonickým příběhem, navíc jde o jediný exemplář v celé Evropě. Na světě je jen třicet takových lístků, z toho na volném trhu je k mání pouhých deset.

Unikát s přetiskem Pošta Československá 1919

Unikát s přetiskem Pošta Československá 1919 (odhadovaná cena 2 miliony korun)

Rakouská letecká známka z r. 1918, která byla po vzniku První republiky opatřená přetiskem. Známka je ve vzácném „úzkém“ formátu a přetisk je převrácený. Tak vznikl unikát a jedna z nejdražších známek celé české poštovní historie.

autoři: Sabina Vosecká , jmy
Spustit audio