Hlavní platformou spojení města a zámku je turismus, říká kastelán zámku a starosta Mníšku pod Brdy Petr Digrin

25. červenec 2023

Hostem pořadu K věci byl Petr Digrin, kastelán zámku v Mníšku pod Brdy, a také starosta Mníšku pod Brdy za hnutí Starostové a nezávislí.

V rozhovoru s Tomášem Pancířem hovořil Petr Digrin o tom, jak se dá zároveň stíhat práce kastelána i neuvolněného starosty, zda v tomto souběhu nevidí střet zájmů, co všechno zámek v Mníšku pod Brdy nabízí návštěvníkům nebo, proč vedení města zastavilo stavbu nádrže na vodu, na kterou mělo dostat dotaci i o projektu Kremrole.

„Otázku případného střetu zájmů jsem si řešil hodně dlouho, už před volbami. A myslím si, že vzhledem k tomu, že zámek vlastní Národní památkový ústav, nebo tedy stát, takže tam není ani žádné finanční propojení, nic. Zámek je státní, město je města. Je samostatné, nic tam neteče, žádné peníze tam nejdou. Rozhodování města ve smyslu zámku je nulové. A kdyby náhodou bylo, tak těchto jednání já se neúčastním.“

Poslechněte si celý rozhovor v audioverzi.

autoři: Tomáš Pancíř , jmy
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.