Hrady a zámky v Praze
OBRAZEM. Proč sedět nad učebnicí dějepisu, když se můžete „nadýchat“ historie přímo ve zdech historických objektů? Tedy pokud ještě stojí. Naše reportérka Jolana Nováková nás pozvala Prahou křížem krážem na výlet za historií.
Nový hrad u Kunratic, kdysi významné královské sídlo, nechal zbudovat český a římský král Václav IV.
Původně malé opevněné feudální sídlo v péči jezuitů dostalo podobu renesančního zámku. Dnes je Chvalský zámek otevřen především dětem a pohádkám.
I Chodovská vodní tvrz, které se říká středověk mezi paneláky, bývala svého času zámečkem.
Středověký hrad Děvín stával na jednom z pražských vrchů, opředeném bájemi; je odtud báječný výhled na město.
První zmínka o ctěnické tvrzi pochází z roku 1372. O 130 let později se dostala do rukou Václavu Hrzánovi z Harasova. A jeho vnuk Mikuláš dal starou tvrz přestavět na renesanční zámek.
Tam, kde se dnes rozkládá přírodní rezervace Točná – Šance, na jižním okraji Prahy, si Keltové vybudovali asi největší keltské město - oppidum v českých zemích.
Je to zámek nebo vila? Ozvěna římských předměstských vil, to je Trojský zámek.
Poslouchejte seriál Prahou křížem krážem od pondělí 17. do neděle 23. dubna, vždy v 11:45 a v repríze v 17:45. Odvysílané díly si můžete poslechnout v našem archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.