Hřebčín v Heřmanově Městci ukrývá utajený poklad Kinských
Návštěvu hřebčína v Heřmanově Městci na Pardubicku musíme začít oklikou přes Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Právě jemu totiž heřmanoměstecké výcvikové středisko patří. Kladrubský hřebčín je kvůli rozsáhlé rekonstrukci pro turisty uzavřený, ale milovníci koní a historie mohou od letošní sezóny využít důstojnou náhradní variantu – prohlídku malé, ale o to vzácnější expozice v Heřmanově Městci.
Stáje stojící nedaleko centra města naproti zámku nechal v roce 1875 postavit kníže Ferdinand Bonaventura Kinský. Původní konírna tehdy samozřejmě nesloužila pro výcvik starokladrubáků jako je tomu dnes, ale koním pro parforsní hony, dostihy a šampiony koňského póla. Z Heřmanova Městce také pochází jediný Čech, který vyhrál Velkou liverpoolskou – kníže Karel Kinský.
Rodový znak Kinských nese většina exponátů malého muzea, ke kterému vede cesta přímo kolem koňských žlabů. Desítky ohlávek, uzd, třmenů a postrojů sloužily právě knížecímu rodu. Šlechtické děti pilovaly jízdu nejprve na ponících a poté přesedlaly na regulérní koňskou velikost.
A s pilným tréninkem souvisí i další zajímavost – knížecí autoškola. Místo řízení auta jde ale pochopitelně o ovládání koně, přesněji tedy koňského spřežení. Speciální trenažer sloužil vozatajům ke správnému pochopení jízdy a získání patřičného grifu. Čtyřnohé krasavce supluje železné závaží a záleží na šikovnosti žáka, zda se propracuje k jedno-, dvoj-, troj- nebo nejobtížnějšímu čtyřspřeží.
Skutečnou lahůdkou je pak takzvaná galasedlovna. Sbírka zahrnuje kusy staré dvě století, které budí dojem, že je knížepán pověsil na hřebík teprve před několika minutami. Platí ale jen první část – drtivou většinu předmětů v Heřmanově Městci zanechali Kinští, stáje však byly zestátněny hned po válce, v roce 1946.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jako proslov kapitána Titaniku, komentuje Fialův projev Havlíček. ‚Balzám na duši,‘ hodnotí Pekarová
-
DOKUMENT: Nevěřme prodavačům strachu. Posílají nás k východnímu autoritářství, řekl premiér Fiala
-
Autokracie není efektivnější. Loď plná bláznů dopluje do cíle rychleji než totalita, věří Sedláček
-
ONLINE: Slovensko je připravené hostit mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, tvrdí Putin