Hukvaldská obora nabízí louky s muflony a daňky i bronzovou lišku Bystroušku

Hukvaldská obora nabízí louky s muflony a daňky i bronzovou lišku Bystroušku
„Kraj krásný, lid tichý, nářečí měkké, jak by máslo krájel.“ Rodné Hukvaldy a celé Lašsko takto popsal skladatel Leoš Janáček. Jistě se mnohokrát procházel i Hukvaldskou oborou. Jednou z nejstarších a nejkrásnějších obor u nás.
Hukvaldskou oboru založil v polovině 16. století olomoucký biskup Vilém Prusinovský, i když na trochu vzdálenějším místě, než se nachází dnes. Úbočí hradního kopce zůstávalo totiž z obranných důvodů dlouho nezalesněné. V současné době se obora rozkládá na rozloze 440 hektarů - od svahů kolem hradu Hukvaldy, až po protější a ještě vyšší kopec Kazničov.
Výletníky láká Hukvaldská obora v každé roční době, ale na jaře je pravděpodobně vůbec nejkrásnější. Příroda tam vytvořila množství půvabných zákoutí - se vzrostlými stromy, vlnícími se loukami, kopci i stády pasoucích se muflonů a daňků. Těch tam žije více než tři sta. Návštěvníci je s oblibou pozorují i fotografují, důrazně je ale v oboře doporučeno nechodit mimo stezky a dopřát zvěři klid.
Od vstupní historické kamenné brány trvá procházka až k samotné zřícenině hradu Hukvaldy zhruba půl hodiny. Cestou nemůžete minout sochu Lišky Bystroušky, kterou tady na památku prvního provedení stejnojmenné opery Leoše Janáčka nechali v roce 1959 postavit lesníci a myslivci Ostravského kraje. Oháňka lišky je podle jedné z legend kouzelná – žena toužící po dítěti, která se jí dotkne, údajně do roka otěhotní.
Zajímavostí Hukvaldské obory je také přírodní amfiteátr, kde mimo jiné probíhá každoročně hudební festival Janáčkovy Hukvaldy. Obdivovatelé díla Leoše Janáčka mohou v obci Hukvaldy navštívit i jeho památník a rodný dům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Náhodné vypnutí paliva je vyloučeno. Už od 50. let, říká k havárii Air India expert Velek
-
Budou, pak nebudou, dosáhnou 20, 50 i 30 procent. Jak se vyvíjely debaty o amerických clech na EU
-
6:0, 6:0. Šwiateková ve finále Wimbledonu smetla Anisimovou a došla si pro premiérový titul
-
Spojené státy zavedou na zboží z Evropské unie clo 30 procent, oznámil Trump. Platit začnou od srpna