Ivan Jablonský o léčivých účincích hub
S mykologem Ing. Ivanem Jablonským, CSc. jsme mluvili o léčivých houbách a jejich blahodárných účincích na lidský organizmus.
Probírali jsme, jaké existují druhy léčivých hub. Hovořili jsme o jejich historii i formách zpracování a věnovali jsme se tomu, jaké mají léčivé účinky.
Únava, oslabená imunita, časté nachlazení, deprese – to je jen zlomek nepříjemností, které provází podzimní období a nastupující zimu. Mimo jiné je mohou pomoci řešit různé léčivé houby, které umí nastartovat imunitu a ulevit od potíží.
Reishi
Podle odborníka na léčivé houby Ivana Jablonského je královnou mezi nimi houba reishi. Obsahuje pestré množství účinných látek a ve světě je známá především jako doplňující prostředek v průběhu léčby rakoviny. Mírní následky chemoterapie a pomáhá organismu nabrat síly po velkém fyzickém i psychickém vyčerpání. Reishi působí pozitivně také při snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi a je známá i svými protizánětlivými účinky.
Shii-take
Významné účinky má také houba shii-take. Je hodnotným zdrojem proteinů, draslíku a zinku, především v oblasti posilování imunity. Na posílení obranyschopnosti organismu se shii-take podílí zejména vysokým obsahem prospěšné látky lentinan, která eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitální infekční onemocnění. Houba obsahuje také eritadenin , který snižuje obsah cholesterolu v krevním séru a má antitrombotické účinky.
Korálovec ježatý
Další účinnou houbou je korálovec ježatý, neboli hericium. Mezi jeho silné stránky patří především blahodárné působení na záněty v oblasti zažívacího ústrojí a trávení. Poradí si nejen se žaludečními potížemi a vředy dvanáctníku, pozitivně stimuluje také nervovou soustavu, koncentruje pozornost a zlepšuje paměť.
Hnojník obecný
Nakonec je třeba zmínit také hnojník obecný. Obsahuje důležité bílkoviny, 20 druhů aminokyselin a široké spektrum minerálních látek a vitaminů. Pomáhá při snižování hladiny cukru v krvi. Používá se také pro úpravu výše cholesterolu v krvi a má příznivé účinky na krevní tlak.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.