Jablka poznání a sváru

2. listopad 2004

Včera jsem mluvil o jazykovém pozadí výrazů jablko a jabloň a o zeměpisných pojmenováních Jablunkov, Jablonné a Jablonec, která s jablky možná souvisejí jen zdánlivě. A slíbil jsem říct něco o úslovích a slovních spojeních, v nichž se to možná jediné naše původní ovoce objevuje.

Začneme od Adama, protože v souvislosti s tímto biblickým prvním mužem se jablko v naší řeči objevuje hned dvakrát. Jako jablko poznání a jako jablko Adamovo. Vznešeným spojením jablko poznání se označuje nějaký zdroj poučení, životních zkušeností.Když utrhneme jablko ze stromu poznání, ztratili jsme naivitu, prostotu a získali jsme nějakou třeba bolestnou životní zkušenost. Jde ovšem o ono jablko, které přes Hospodinův zákaz pozřeli Adam a Eva v ráji, čímž jednak spáchali prvotní hřích, jednak se naučili rozlišovat dobré a zlé. Ve slovním spojení Adamovo jablko, jímž označujeme vyvýšeninu na přední straně hrtanu, jde o totéž jablko, o to, které první lidé neměli jíst, a přesto jedli. Jak souvisí biblický příběh s místem na krku, zvaným též ohryzek, vysvětluje Josef Jugmann ve své slovníku těmito rozkošnými slovy: "První a největší chrupavka u chřtánu aneb dýchavice, kterouž zevnitř makati. Pověra smyslila, že to ohryzek jest, kterýž Adamovi jedoucímu zapověděné jablko v krku vězeti zůstal, a proto vůbec ohryzek slove." Musím dodat, že odborníci říkají, že v biblickém ráji nemohlo jít o jablka, jak je známe my; středoevropské jabloně v zahradě Eden tam kdesi na jihu prostě nerostly. Snad prý šlo o granátová jablka, s našimi jablky nepříbuzná, snad o nějaké úplně jiné plody.

Michal Novotný

Ostatně stejně jako v případě jablka sváru, Paridova jablka a jablka Eridina, což tři různá pojmenování jablka jediného. Toho, které bohyně sváru Eris vhodila na jedné svatbě mezi tři bohyně. Na jablku bylo napsáno Hé kalé labétó, což znamená Té nejkrásnější. Bohyně se pohádaly, které z nich jablko patří, pak je napadlo, že by to mohl rozsoudit mladý pastýř jménem Paris, což on sice udělal, ale v důsledku toho vypukla trojská války. Na zítřek mi zbyla jablka těšínská a hlavně zajímavé výrazy těšit a těšit se.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz.

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.