Jak hubnout harmonicky - v klidu, bez stresu

21. červenec 2011

K hubnutí je důležitá pohoda. Ten, kdo je v pohodě, hubne lépe. Dá se nějak vyvolat? Dozvěděli jste se, jak se dá se k hubnutí využít i jóga nebo taichi. Taichi prý zlepšuje látkovou výměnu - čím a jak to pomůže s hubnutím? Pomůže meditace rychleji hubnout? Můžou romantici hubnout snáze?

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Budeme si povídat, jak hubnout harmonicky.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Ano, přesně tak, dobrý den.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
S doktorkou Kateřinou Cajthamlovou. Já vám přeju hezký den. Předpokládám, a to si asi potvrdíme a už víme z toho našeho seriálu, že k tomu hubnutí je důležitá pohoda.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Určitě. Dokonce my vlastně počítáme pohodu a psychickou vyrovnanost za jednu z velmi důležitých věcí, která by se měla vlastně uspořádat ještě předtím, než se člověk rozhodne změnit nějakým zásadním způsobem svůj životní styl, protože pokud cokoliv dělám, že musím, a nebaví mě to a otravuje mě to a vlastně už jenom počítám vteřiny, kdy toho nechám, tak samozřejmě účinek takovéto aktivity na můj organismus je spíš horší než lepší. Myslím si, že cokoliv člověk dělá svým tempem, v pohodě, harmonicky a takzvaně v souladu sám se sebou, což se velmi často zapomíná, tak to je podstatně lepší než to, co dělá podle nějaké příručky, dělá, že musí, anebo že ho do toho někdo tlačí.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Jde ta harmonie a pohoda nějak vyvolat? I když třeba jsem v psychické pohodě, že nejsem stresován ve svém životě, ale je něco, co bych třeba měl využít pro to, abych si navodil nějaké soustředění, takový klídek, abych i tímhle hubnul?

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Určitě jsou některé metody, kterými se může i člověk vystresovaný do pohody dostat. Například při léčení panické poruchy, úzkostné poruchy se používá vlastně orientace na vlastní dech, používají se vizualizace, to znamená, že si před očima představuji obraz něčeho příjemného. Používají se různé i třeba melodie, používají se různé vůně, třeba aromaterapie vanilkou může pomáhat. Příjemný stav může navodit i nějaká rituální činnost, že já se postupně připravuji na to takzvaně se házím do pohody, že začnu něco dělat. Takže já si třeba připravím specielní oblečení, které na tu aktivitu mám, třeba si vyvětrám, nebo naopak zatáhnu závěsy, pustím si právě nějakou muziku, nebo si vezmu sluchátka a nějaký svůj malý přehrávač sebou, vobuju si správné boty, připravím si činky, prostě dělám věci v určitém pořadí. A to samo o sobě už vlastně může navozovat pohodu a takový ten příjemný pocit, ano, teď bude něco dělat pro sebe.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Jak harmonicky budeme hubnout, to se dozvíte, když nás budete poslouchat dál. Teď si dáme společně všichni písničku.

/ Písnička /

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Harmonie a hubnutí, dvě věci, které dáváme do vztahu v seriálu Hubněte zdravě na Regionu s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou. Nechybíme ani dnes za mikrofony. Ta harmonie, předpokládám, že je takovým tím hlavním bodem u některých typů cvičení, jako je tai-či, joga a takové ty východní typy. Já si vzpomínám, že kdysi dokonce, když si vezmu teď do úst svou kolegyni Naďu Konvalinkovou, absolvovala kdysi kurz ve Vysokých Tatrách s budhisty, kde téměř čtrnáct dní nedělali nic jiného než se soustředili na své vědomí a snažili se oprostit od jakýchkoliv myšlenek i do toho, co cítí z kuchyně, to už bylo špatně. A přijela úplně nadšená, odpočinutá. I tohle pomáhá třeba hubnout, jako když to vezmeme, doplněk k těm všem činnostem.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Vemte si, Patriku, jak nám pořád něco běží hlavou, pořád vlastně máme několik různých věcí, na které musíme myslet. Neustále třeba, když jdeme nakupovat, tak nás tam ruší představa, co budeme dělat venku, jestli jsme správně zaparkovali. My vlastně máme v hlavě poměrně celý den dost hluku. Takže když se člověk dostane na nějaké delší období, třeba těch týden, čtrnáct dní někam, kde přímo cílem je, aby ten hluk utichl, tak se dostává do krásného stavu, kdy ta mysl najednou přestává obtěžovat a v podstatě se noříme jakoby do dalších a dalších vrstev své duše. A najednou cítíme úplně jiné věci, vnímáme třeba právě tlukot svého srdce, uvědomujeme si, jak dýcháme a začínáme pociťovat to, na co v běžném čase nemáme vlastně čas. A to je pociťovat sami sebe. Začneme si uvědomovat, jaká jsme příjemná bytost, jak nám všechno funguje. Všímáme si třeba, co říká naše vnitřní já o tom, co bychom měli dělat. A když se člověk naučí si tenhle ten svůj vnitřní prostor chránit a odnese si ho z takového nějakého sezení sebou, tak se do něj může vždycky vrátit jako do nějakého kouzelného pokoje, kde je prostě něco velmi cenného.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Prý ta některá cvičení zlepšují látkovou výměnu.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Všechno, co děláme pravidelně, harmonicky, určitý čas a v určitém klidu a rytmu, tak vždycky to tělo se na to přizpůsobí tím, že vlastně ten všeobjímající stres se zklidní. My jsme tady mluvili o tom,že například způsob dýchání, který je zrovna u jógy velmi důležitý, může člověka zklidnit. Člověk, který je v panice nebo v úzkosti, tak dýchá většinou povrchně a dýchá relativně rychle. Někdy se může stát přímo v tom panickém záchvatu, že naopak začne dýchat velmi hluboko a vydýchá si všechen svůj kysličník uhličitý, takže omdlí. Tyhle ty všechny stavy jsou vlastně určitým způsobem zachranitelné nebo odstranitelné právě tím, že se soustředíme na to, jak dýcháme. Dokonce v některých technikách se dýchá jenom jednou nosní dírkou, jak vydechujeme, jaká je doba mezi nádechem a výdechem, můžeme dech zadržet. Prostě můžeme si i hrát, ale zároveň tím posilujeme mezižeberní svaly a trénujeme tedy svalovou skupinu nebo svalové skupiny, které v civilizaci většinou spí. Protože tím, že neustále celý den sedíme, tak v podstatě bránice příliš mnoho nedýchá. My dýcháme těmi horními částmi plic. A to není tedy ten nejefektivnější, nejlepší způsob.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
To povídání mi úplně bere dech. Tak než ho zase lapím, tak si dáme písničku. A pak si budeme povídat.

/ Písnička /

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Pokračujeme s hubnutím, zdravým hubnutím a také harmonickým, které jsme si dnes dali jako téma toho vysílání na Regionu. Už jsme zmínili jógu, zmínili jsme i tai-či, ale ještě jsme o něm tolik nemluvili. V čem je ten tai-či přínosné pro hubnutí.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Tak první ze všeho, my se dneska bavíme o pohodě, čili tai-či je cvičení, které právě postrádá takovou tu násilnost. To není vůbec žádné rychlé, divoké zvedání činky ...

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Mně to přijde jak zpomalený film někdy.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Je to zpomalený film a tenhle ten způsob cvičení v podstatě ten sval namáhá takovým způsobem, který my normálně ho nenamáháme. Za prvé se protahujeme, za druhé posilujeme tím,že držíme nějakou pozici, to znamená vlastně pomalými pohyby napínáme ten sval, chráníme tím klouby. A tím, že všechny tyhle ty cviky, které se dělají, se dělají plynule, tak vlastně i my začínáme plynule dýchat a ten pohyb není násilný, nenamáhá ani páteř, nenamáhá vlastně ani jednu stranu, jako třeba golf, kdy jedeme pořád jednou rukou stejným způsobem, takže u toho tai-či je to takový polotaneční, velmi plynulý, velmi milý pohyb. A ti, kteří někdy tai-či cvičili, tak vědí, že vlastně přitom ještě si právě děláme tu vizualizaci. Čili před očima si představuju třeba, že držím balónek, což velmi pomáhá tomu správnému provedení každého pohybu. Další cviky, které se dělají takhle symetricky, pomalu a volně, jsou různé strečingové cviky, které hubnutí velmi dobře také napomáhají. A potom jsou to třeba cviky na skoliózu, to znamená na úpravu držení bočitosti, točitosti páteře. A to jsou všechno cviky, které je důležité provádět nikoliv švihem, ale takovým pomalým plynulým tahem. Pro hubnutí je tohle to důležité proto, ne proto, že bychom se dostali do nějakého takového toho aerobního pohybu, ale protože my tím pomaličku posilujeme svalové skupiny, mobilizujeme klouby, mobilizujeme i páteř a upravujeme držení těla. A to u hubnutí je velmi důležité, protože hubnoucí člověk potřebuje zapínat dosud nepoužívané svalové skupiny.

/ Písnička /

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Harmonie s hubnutím souvisí, o tom jsme se už přesvědčili. A ještě chvíli o tom budeme mluvit. S kým? Samozřejmě s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou. Mně zaujalo to dýchání. Já bych se k tomu chtěl ještě vrátit. Někdy se také říká jsi nervózní, tak zhluboka dýchej. To mi připadá, že mi přivodí ještě větší nervozitu. Je nějaká frekvence toho dýchání, nebo že bychom poradili, jak si zkusit dýchat, abychom byli v klidu, nebo abychom i třeba lépe hubli, když máme tu hubnutí zdravě.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Já bych se nejdřív zaměřila na tu zhluboka se nadechni. Totiž to jsou dvě takové instrukce, které člověk dostane. Takže jedna je nadechni se zhluboka, zatni zuby a jdi do toho, což je přesně způsob nádechu, který nemá se správným dýcháním vůbec nic společného. Zatímco druhá instrukce, kterou já mám raději a víc souvisí s tou pohodou, o které dneska mluvíme, je vydechni, zrelaxuj, uklidni se, takže u všech těch správných dechových cvičení vám instruktor řekne, že správný nádech začíná hlubokým výdechem. Ono to zní divně, ale na to, abychom mohli kvalitně proventilovat plíce a správně se nadechnout, tak ty plíce nesmějí být přecpány nadechnutým vzduchem. Člověk většinou právě v tom panickém stavu, o kterém jsme tady už mluvili, má plíce přeplněné vzduchem, stejně tak jako astmatik. Proto má ten člověk pocit, že se nemůže už nadechnout. On opravdu už nemůže. Protože už je v hlubokém nádechu, už má zatnuté ty zuby a už je celá plíce nebo obě plíce už jsou plné vzduchu. Takže první, co se vždycky musíme naučit, je hluboký výdech. A abychom to sami slyšeli a dýchali správně, tak je dobré zkoušet takovou tu lokomotivu a vydechovat, vydechovat, vydechovat. Například velmi dobrý způsob jak nacvičit správný výdech, je zpět nebo hraní na nějaký hudební nástroj. Lidé užvanění, jako jsem já, samozřejmě taky mají kratší nádechy a hlubší výdech, protože mluvím v jednom kuse a pořád vydechuju, až se jenom trošku rychle nadechnu. Ten nádech by se měl dělat spíš nosem, to zase umějí zpěváci. A vlastně ten vzduch by se měl prohánět správně všemi dýchacími cestami i všemi vlastně těmi pomocnými dýchacími dutinami, což jsou ty takzvané sinusy, které někdy bolí a někdy jsou zanícené.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Tak bychom měli dýchat a snad i dýcháme my v rádiu. Protože bychom neměli dělat ta pauzy, protože je chyba, když takový to ..., to by posluchač slyšet tak často neměl, protože je nepříjemné, když se soustředí na ten zvuk.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Ano, to jsem právě teďko několikrát udělala, jak jsem všem se snažila předvést, jak vlastně je možné dlouho vydechovat, všimněte si toho, co říkám, na jeden nádech. Takže já teď tiše, nadechnu a už můžu mluvit dál. To je velmi důležité, protože vlastně dýchání ústy, zejména nadechování ústy je větší dechový objem a tam ten člověk může potom mít ty dechové potíže častěji. Čili nadechuje se nosem a vydechuje se ústy a pro lidi, kteří se to chtějí učit, je dobré zavřít oči a vlastně představovat si to, jak ten dech v nás proudí.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Můžou romantici hubnout snáz, když jsme u té harmonie?

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
To je krásná otázka. Já za prvé nevím, jestli romantici jsou harmoničtější než neromantici, to nevím. Ale pravda je, že jsme mluvili o té vizualizaci, o představách, o snění. Ono i to dýchání člověka, který si představuje, že je s milovanou bytostí, tak může probíhat lépe a efektivněji než někoho cynického, kdo má spíš zlost. Takže asi máte pravdu, Patriku, romantici hubnou lépe.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Buďte romantičtí, buďte zdraví, buďte štíhlí a buďte s námi i příště, těšíme se na vás.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
A buďte ve velké pohodě, protože s pohodou jde všechno vždycky lépe, na shledanou.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Mějte se.



Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je firma NEWTON Media a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio