Jak začít hubnout? Hlavně musíte chtít!

12. září 2013

Největší audioportál na českém internetu

Odpoledne s Regionem - MUDr. Kateřina Cajthamlová a Patrik Rozehnal | Foto: Martin Kutil

Jak začít hubnout? To byla zásadní otázka dalšího dílu Hubněte zdravě. Probrali jsme, kdy si tuto otázku položit, důvody k hubnutí nebo na koho se obrátit, když potřebuji s hubnutím pomoci

Jak začít hubnout? To byla zásadní otázka dalšího dílu Hubněte zdravě. Probrali jsme, kdy si tuto otázku položit, důvody k hubnutí nebo na koho se obrátit, když potřebuji s hubnutím pomoci. Pamatujte, že je to běh na dlouhou trať...

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Hezké čtvrteční odpoledne přejeme z Regionu společně s ...

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
S doktorkou Kateřinou Cajthamlovou, jako vždy. Dobrý den.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Patrik Rozehnal také přeje hezký poslech. A začneme hubnout, vážení. Co je třeba na začátku udělat, když se k tomu okamžiku rozhodnete, to nám dnes právě paní doktorka prozradí, když přijde ten zlomový okamžik, na co máme myslet poprvé?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
No, je to opakované mnohokrát heslo, které říká, že hubnutí začíná v hlavě. Pokud se rozhodneme, tak všechno jde snáz. Pokud se rozhodnu, že začnu chodit do školy a bude mě to bavit, budu tam prospívat určitě lépe, než když si budu říkat: "Jé ta škola, to bude těžký, budu tam muset sedět, budou zvonit na přestávku jednou za třičtvrtě hodiny, nevím jak se naučím písmenka." Prostě pokud sám sebe člověk připravuje na jakýkoli začátek negativně, to znamená spíš si vybírá to, čeho se bojí, no tak vždycky ten začátek je těžký. Pokud se těší, to znamená, že si udělá v hlavě představu tato etapa končí, to znamená už jsem se rozhodla nebo rozhodl jednoznačně něco udělat doživotně se svojí postavou, už toho mám dost toho věčného jako koloběhu jojo efektů a hubnutí a všeho a moje minulost už tedy nade mnou nebude mít vládu, teď se do toho pustím a nějakou dobu vytrvám a naučím se jak to dělat jinak, těším se na to až už mi to půjde jinak, no tak samozřejmě ty výsledky a ty úspěchy jsou lepší.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Jenže to je takové to těšení se na to, co bude až pak.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
My tomu tak říkáme s panem inženýrem Havlíčkem, že část obézních chodí s představou, že my umíme ten zázrak. Ježíšku, přines mi pěknou postavu, bez dovětku, já už budu hodný nebo hodná. Zatímco teda ten zázrak je poměrně nudná cesta, kdy děláme mnoho kroků a vlastně mezi jednotlivými kroky nevidíme moc žádný výsledek. Ale právě ty různé jednotlivé kroky vedou k tomu našemu cíli. A to, co říkají různé filozofie, samozřejmě ty východní, které jsou teď velmi populární, je, že každá cesta začíná prvním krokem, ale neměla by u něj skončit, a že není důležitý cíl, ale je důležitá cesta a užívat si každý krok. Čili jsme zas u toho, že lidé, kteří chtějí překročit tu etapu změn, a chtějí už ten honem rychle rychlý výsledek, já dneska jsem za tetu Kateřinu, dostanou se do pasti toho práce kvapná málo platná, aneb co se vleče, neuteče, což je pravý opak toho rčení o práci kvapné. Takže fakt doporučuji rozhodnout se, udělat drobné postupné změny a vytrvat u nich.

/ Písnička /

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Začínáme hubnout, tak zní dnešní díl, my jsme už začali ale povídání s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou, nastínili jsme cestu, co má být vůbec ten první krok.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Možná to bude znít trošku legračně, ale my bychom si nejdřív měli ověřit, že opravdu máme hubnout. Tahle ta věta možná zarazí spoustu lidí, kteří chtějí něco udělat se svojí hmotností, to bývá nejčastější, nebo postavou vůbec. Totiž velmi často lidé zaměňují hmotnost za tvar postavy. Čili bylo by velmi dobré rozhodnout se nejprve navštívit někoho, kdo nám z objektivizuje naší představu. Kolik máme zhubnout, kde máme zhubnout, proč hubneme, to znamená je to na zdravotní stav nebo je to na tvar postavy nebo na množství svalové hmoty a snížení množství tuku. Prostě máme opravdu hubnout? Nám chodí poměrně dost lidí, kteří říkají takovou pro nás poměrně absurdní informaci, když mi bylo 15 vážila jsem 40 kilo, já bych tak chtěla vypadat a vážit zase a tohle říká třeba matka 3, 4 dětí, no, tak to je jasně absurdní informace. Další, já jsem se nejlépe cítila, když mi bylo 17 a vážila jsem tolik a tolik. Při bližším zkoumání zjistíme, že v té době za prvé ta dívka třeba neměla tolik starostí, že třeba sportovala, ale dneska nemá čas sportovat, musí pracovat, starostí má nad hlavu, nemá třeba partnerský vztah nebo lásku, kterou měla v těch 17 a myslí si, že prostou stravou získá ten pocit 17leté dívky. Tohle to nebývá dobrý nápad. Další, co k nám chodí často, jsou lidé, kteří jsou nemocní, a to, že jsou nemocní vlastně podceňují, to znamená to není důležitý, že mám cukrovku, no ta se nějak, o to se postarají prášky nebo ta se nějak zařídí, ale já chci zhubnout. A tam je pro ně potom překvapivé zjištění, že cukrovka druhého typu, která je dobře léčena dietou, tak vlastně zároveň vede ke zhubnutí a k ozdravění celkovému nejen tedy tvaru postavy, ale i celkovému pocitu, energii, výkonu, hojení ran třeba. Takže lidé prostě uvažují často prvoplánově a není to dobře.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
To znamená tu představu o tom, jestli mají hubnout a jak mají získat kde, u doktora?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Tak první samozřejmě je dobré navštívit lékaře, zjistit, jestli mé laboratorní výsledky vykazují nějakou patologii, zamyslet se vlastně nad tím, co v rodině bylo za onemocnění, která buď hrozí a nebo už je mám. No, a nechat se zvážit, změřit, třeba i antropometricky změřit, to znamená v dnešní době je moderní metoda bioimpedance, což je různým způsobem různé ty váhy nebo různé to měření, které měří poměr tukové tkáně, vody, svalové hmoty a bezvodé aktivní hmoty v těle. Takže tohle to pokud víme, tak nám ten lékař nebo nějaký ten poradce může i vlastně opravit naší představu, kolik máme vážit. Spousta lidí chce dosáhnout body mass indexu 20 až 25. Tady bych znovu chtěla připomenout, že body mass index si vypočítáme podle své hmotnosti, kterou dělíme druhou mocninou své výšky v metrech, což zní velmi složitě, takže člověk, který měří třeba 1,60 metru a váží 70 kilo, tak si udělá 70:1,6:1,6. Tímto způsobem dospějeme k nějakému číslu, běžný vlastně rozsah body mass bez ohledu na tělesnou stavbu je 20 až 25 norma, nad 25 zhruba do 30 nadváha a nad 30 obezita různě vysokého stupně. Ale existují lidé, třeba sportovci, zejména ti, kteří začali v mladém věku, kteří buď nevyrostli a nebo mají větší procento aktivní hmoty a jejich hmotnost tedy celoživotně nesplňuje tu mez 25 body mass indexu, ale je vyšší. Tito lidé vlastně, kdyby se snažili dosáhnout té takzvané normální hmotnosti, tak mohou poškodit své tělo.

/ Písnička /

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Začátek hubnutí bývá pro někoho těžký, proto jsme se rozhodli dnes seriál Hubněte zdravě právě tomuto okamžiku a těm prvním krokům na cestě k hubnutí a zdravému hubnutí zaměřit s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou. Už jsme probrali to rozhodnutí, to, že to musí uzrát v hlavě, že musíme chtít, nastoupit jakousi pozitivní cestu, co má být ten první krok, že je to tedy konzultace s někým, kdo je na to odborníkem, ale co potom dál?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Dalším krokem by mělo být porozhlédnout se po tom, co vlastně v tom životě děláme a proč vlastně jsme třeba ztloustly. Taky podívat se na delší časový úsek, kolikrát už jsme se snažili zhubnout, jakými metodami jsme se o to snažili a jak to bylo úspěšné? Čili pokud například zjistíme, že jsme vyzkoušeli pár diet, a ty nepomohli, ale že jsme třeba na dovolené najednou krásně zhubli, když jsme jezdili na kole a plavali, tak je jasné, že tím cílem bude zvýšit úroveň pohybu a nikoli příliš ovlivňovat jenom stravu. Takže tento krok je velmi důležitý zjisti, co opravdu působí to, že jsme tlustí nebo ztloustli.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
A to by zas mohl pomoci někdo z venčí, ne?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Může samozřejmě, ale prostý vlastní úsudek může být docela dobrá věc. Většina lidí totiž přesně ví, v čem to je. No, dalším krokem by tedy mělo být zjistit, jak to máme dělat správně. To znamená zase askeze není pro každého a není možná třeba ani vhodná a rozhodně nelze často udržet doživotně. Dalším krokem by mělo být najít si nějakou podpůrnou skupinu nebo alespoň osobu, která by s námi vlastně tou cestou procházela. Může to být buď někdo blízký, může to být kamarád, ale může to být také nějaký psycholog nebo člověk, u kterého si můžeme zanadávat, říct jak nás to celý štve a on nás ocení, podpoří, dodá nám sebedůvěru a nebo nás i trošku přidrží tam, kde bychom příliš spěchali, protože tady vlastně u hubnutí hrozí hned několik různých problémů. Jednak, že to budeme dělat příliš opatrně a pomaličku a efekt, se žádný nedostaví a my budeme demotivováni. Druhá extrémní varianta je, to budeme dělat příliš rychle a bez respektu sami k sobě a svým signálům těla bez respektu k tomu, že vlastně to tělo má určitou homeostázu, to znamená schopnost vlastního vyrovnávání se se změnou a my budeme zase frustrováni, že se nám nedaří nebo že je nám velmi zle. Takže v těchto obou případech zase pomůže nějaká přátelská duše, prostě někdo zvenčí, který nám pomůže.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Na závěr toho dnešního povídání, když tohle nastoupíme, je tam nějaká mez v té rychlosti, kterou jste zmiňovala na konci, kde už je to nezdravé nebo kde už je to známka toho, že jsme to s tou rychlostí přehnali, že třeba ubereme tolik v pase nebo těch kilogramů na začátku a tak?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Většinou se říká, že první chybu pozná člověk sám. Druhou chybu začne poznávat odborník a třetí chybu, teda když už pokračujeme v té chybě moc, začne poznávat naše okolí. Čili jakmile už sami zjistíme, že se náš zdravotní stav spíš horší nebo že máme spoustu obtěžujících příznaků, a to může být buď na fyzické nebo i na psychické úrovni, čili, že jsme unavení, ztrácíme energii, nebaví nás vlastně věnovat se sami sobě, tak nebo nás všechno bolí, nebo já nevím, máme častější záchvaty žlučníkové třeba, tak je velmi důležité si toho všimnout a nepodceňovat to. Minimálně se jít někam poradit.

Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Radí doktorka Kateřina Cajthamlová, i příště tak budeme činit nad dalším tématem, ale diskutovat s námi můžete i na facebooku www.facebook.com/hubnetezdrave. Moc děkuji a hezký den, paní doktorko.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Na shledanou.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je firma NEWTON Media a.s. Texty neprocházejí korekturou.