Jaké květnové zvyky a tradice jsou spojeny se Slováckem? Vysvětluje etnografka Marta Kondrová
O květnových zvycích a tradicích mluvila ve vysílání Českého rozhlasu Zlín etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradiště Marta Kondrová.
S jarem je tradičně spojena spousta zvyků a tradic. A právě o nich v rozhovoru mluví etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradiště Marta Kondrová. Vysvětluje, jak je právě se Slováckem spojeno například stavění májek nebo kde se vzalo takzvané pálení čarodějnic. Vyvrací také některé nepřesnosti, týkající se všeobecného povědomí například o názvech dnů během Velikonoc.
Opravdu manželství založená v květnu nebývají šťastná? Proč se to říká? Které tradice na Slovácku už zanikly? I na to má Marta Kondrová odpověď. Pro zábavu i poučení vám rozhovor s ní nabízíme v záznamu.
Související
-
Děti díky Valašskému muzeu tradice baví, masopustní masky si chce zkusit každý
Tradiční činnosti, které v zimním čase patřily k životu na Valašsku, představují lektoři dětem ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
-
Slovácké divadlo bude hrát jako první na světě divadelní hru v jednací síni soudu
Slovácké divadlo připravilo na 29. května další premiéru. Drama Teror odehraje zřejmě jako první na světě přímo v jednací síni soudu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.