Jakub Smolík oslaví šedesáté narozeniny, chystá sérii koncertů
Zpěvák Jakub Smolík oslaví 18. září 60. narozeniny, které si užije s posluchači koncertního turné i s rodinou v Mladé Vožici. V pražské Hybernii bude mít dokonce dva narozeninové koncerty, protože první z nich byl vyprodaný během měsíce. S Xaverem zavzpomínal na zájezd do Sovětského svazu na konci osmdesátých let i na své blízké spolupracovníky, např. na Petra Hanniga nebo Dagmar Havlovou.
Blížící se kulaté narozeniny bude Jakub Smolík slavit zejména na koncertech. Už teď se těší na kolegy, které si do pražské Hybernie přizval: „Budou to například Monika Absolonová, Michal David, Vašo Patejdl, Petr Kolář, Ilona Csáková a další. Ti všichni se mnou spolupracovali,“ říká Smolík.
V rodinném kruhu a s přáteli bude zpěvák narozeniny slavit v Mladé Vožici. „Žiju takový obyčejný život,“ přiblížil Xaverovi: „Pocházím z Domažlic a stále bydlím na venkově. Ženil jsem se dost pozdě, takže mám ještě dost malé děti - třináctiletou dceru Petru a šestiletého syna Jakuba.“
Koncerty v Sovětském svazu byly krásné, zážitky hrozné
Na konci osmdesátých let absolvoval Jakub Smolík zájezd do Sovětského svazu, kde vystupoval v rámci šedesáti koncertů. Nabídku tenkrát dostal od Františka Janečka. Společně s ním vystupovali například Pavel Horňák, Jan Cézar nebo Arnošt Pátek. „Koncerty to byly krásné, na ty vzpomínám rád, zpívali jsme třeba na stadionu pro 47 tisíc lidí. Ale jinak mám z tohoto zájezdu hrozné zážitky a už bych se tam nechtěl nikdy vrátit. A uváděn jsem byl jako absolvent mnichovského nebo římského festivalu, to proto, aby se nalákali diváci,“ směje se Smolík.
Až se Ti jednou bude zdát
Ke zpívání Smolíkovi hodně pomohl Petr Hannig, u kterého začínal společně s Lucií Bílou. V jednom pořadu měl vystupovat s písní Mihne se Linda křižovatkou, ale nechtěl ji zpívat, a tak přinesl svoji písničku Až se Ti jednou bude zdát. A úspěch byl na světě: „Měl jsem tenkrát velkou radost, když zazněla v rozhlase, je to asi můj největší hit.“
Kromě Petra Hanniga zavzpomínal i na Zdeňka Bartáka, který mu psal písničky, Richarda Bergmana, Eduarda Krečmara a Zdeňka Rytíře. A jak říká: „Měl jsem kliku na lidi, kteří chtěli psát pro mě. A od jiných jsem se hodně naučil, třeba od Miroslava Moravce. To byl jeden z nejhodnějších lidí, které jsem poznal. A také jsem se při společné práci potkal s Dagmar Havlovou.“
Letošní prázdniny prožil Jakub Smolík na cestách v Americe, svoji ženu vzal na Route 66. Také jezdil na motorce po krásách naší země a užíval si výletů s dětmi. Dodělával i muzeum, které souvisí s jeho velkým koníčkem. V záznamu pořadu uslyšíte, o jaké muzeum jde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.