Jakub Vágner: Jsem ten nejšťastnější rybář na světě

17. prosinec 2020

Rybář Jakub Vágner je nositelem mnoha světových oficiálních i neoficiálních titulů v lovu ryb, zejména sladkovodních gigantů. Jako správný dobrodruh a cestovatel navštěvuje při lovu ta nejodlehlejší místa na zemi. Své zážitky předává prostřednictvím televizních pořadů milionům diváků na celém světě.

Rybaření je jeden z nejrozšířenějších koníčků na světě. Někteří rybáři po ulovení ryby pouštějí zpět, jiní si je nosí domů. Rozdělení na takzvané sportovní a jiné rybáře Jakub Vágner příliš neuznává. „Myslím, že existuje jenom jeden druh rybáře a ten se pozná podle toho, jak k rybám přistupuje. Buď je vodě vrací, nebo nevrací, ale nejlepší je, když patří ke zlatému středu. Tedy, že takový rybář zvířata vrací vodě, ale když si chce vzít rybu pro rodinu, tak si ji jednou za čas vezme.“

On sám ulovené ryby domů často nenosí, ani si nepamatuje, kdy to bylo naposledy. „No to je už hodně dlouho. Já se totiž většinou snažím chytat ryby tak obrovské, že na ně zatím nedělají tak velké pánve,“ směje se Jakub Vágner.

S Jakubem na rybách nebo Rybí legendy

Díky řadě televizních seriálů jako například S Jakubem na rybách, Rybí legendy Jakuba Vágnera nebo Fish Warrior patří Jakub mezi nejznámější rybáře na světě. Za nejslavnějšího se však nepovažuje: „Jsem určitě jeden z nejšťastnějších rybářů, ale nemyslím si, že jsem ten nejslavnější na světě. Řekl bych spíše, že jsem jeden v žebříčku TOP 5 těch nejlepších. Je ale pravda, že jsem jediný rybář v novodobé historii, který měl své pořady nejenom na lokálních televizích, ale i na National Geographic a zároveň na Discovery Channel. Tam je zásah diváků opravdu brutální, tyhle seriály sledují stovky milionů lidí na světě.“

Místo kapra staročeský kuba

Skoro všechny ulovené ryby vrací Jakub Vágner přírodě, rybího masa se však nezříká ani na talíři: „Konzumace ryb je naprosto v pořádku. Obzvláště těch sladkovodních, které jsou dnes mnohdy zdravější a kvalitnější než mořské ryby. Jejich prodej však musí mít nějaký řád, pravidla a etiku.“

O Štědrém večeru si ale Jakub Vágner kapra nedá, pochutnává si místo něj na staročeském kubovi. „Ryby na Vánoce nejím, a to z jednoho prostého důvodu. Tvrdím, že v okamžiku, kdy všichni slavíme, ať už doopravdy věřícně nebo nevěřícně, narození kohosi a oslavujeme tím vlastně vznik života, tak nevím, proč bych měl v ten samý okamžik a v ten stejný den vraždit miliony zvířat,“ vysvětluje svůj přístup Jakub, který jinak Vánoce moc miluje. Měly by podle něj být hlavně o atmosféře, lásce a setkávání s blízkými.

A pokud vás zajímá, čím je ještě pro Jakuba Vágnera Štědrý den výjimečný, poslechněte si záznam pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.