Jan Pirk o léčbě infarktu

2. únor 2012

S přednostou Kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze prof. MUDr. Janem Pirkem, DrSc. jsme mluvili o tom, co je důležité v rámci léčby infarktu myokardu.

Probírali jsme, kteří lidé jsou tímto onemocěním nejvíce ohroženi. Hovořili jsme o tom, jak je možné poznat, že má člověk infarkt. Povídali jsme si o léčbě tohoto onemocnění. A mluvili jsme i o úspěšnosti léčby infarktu.

Pro srdeční svalovinu je důležitý neustálý přísun kyslíku a živin. Když to není možné, dochází k nedokrvení - ischemii myokardu, což odborníci nazývají ischemickou chorobou srdeční. Projevy onemocnění jsou různé. Jedná se například o bolest na hrudníku, infarkt myokardu až po srdeční selhání a náhlou smrt.

V Evropě zemře na infarkt myokardu každou minutu jeden člověk. Vznik tohoto onemocnění způsobuje řada faktorů. Jedná se například o nezdravý životní styl, kouření a nedostatek pohybu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.