Jelení a dančí zvěř, kam se podíváš – jedině na zámku v Nových Hradech

11. červenec 2014
Česko – země neznámá

V trojúhelníku mezi městy Litomyšl, Vysoké Mýto a Skuteč leží „České Versailles“ nebo „Malý Schönbrunn“. Tak totiž lidé říkají rokokovému zámku v Nových Hradech. Jeho areál ovšem nabízí i to, co ve Francii nebo Rakousku nenajdete. Třeba jedno z největších muzeí cyklistiky ve střední Evropě nebo farmu jelení a dančí zvěře. Zcela výjimečná je tím, že je návštěvníkům volně přístupná.

Farmu jelení a dančí zvěře začali budovat majitelé zámku Magda a Petr Kučerov před jedenácti lety. Dnes na svazích okolo zámecké zahrady žije přibližně 600 kusů jelenů a daňků. Prohlédnout si je můžete nejen přes plot, vstoupit můžete bez obav přímo k nim do ohrady. Stačí přejít speciální rošt. Ten zvěři zabraňuje, aby se dostala ven branou, která je, kromě období říje, stále otevřená.
Mezi jeleny a daňky se můžete s opatrností volně pohybovat a přímo u nich v ohradě je i krmit. Samozřejmě je důležité vybrat vhodné krmení, což je například tvrdý chleba, jablka, hrušky nebo cukrová řepa.

Rozlehlá farma jelení a dančí zvěře pod zámeckým kopcem nabízí krásnou procházku. Vede tudy jedna z cest na kopec nad zámkem. Právě tady kdysi stával hrad, který v 15. století nechal zbudovat Zdeněk Kostka z Postupic. Tak svoje jméno získala i osada Boží Dům, které se začalo říkat Nové Hrady. Podoba hradu ale známá není, mimo jiné i kvůli tomu, že byl rozebraný. Kámen použili na stavbu rokokového zámku.

Zámecký areál v Nových Hradech

Rokokový zámek Nové Hrady si nechal, po vzoru letních francouzských sídel, postavit v letech 1774 až 1777 hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Od roku 1997 zámek vlastní Magda a Petr Kučerovi. Zámek opravili, zpřístupnili a na úpravách parků a zahrad pracují dodnes.

Zámecký areál vám nabídne řadu možností, jak se bavit, poznávat a relaxovat. Stálá expozice v komnatách zámku je zaměřená na historii nábytku. Venku se můžete projít několika typy zahrad. Majitelé zámku se inspirují nejen stylem francouzských barokních a rokokových zahrad, ale také starých anglických sídel a parků. V areálu nechybí ani zdobná zeleninová zahrada a děti se mohou pobavit v přírodním bludišti ze vzrostlých stromů. V zámecké oranžerii je umístěna expozice anglických klobouků.

Zámecká sýpka a První české muzeum cyklistiky

V zámecké sýpce můžete navštívit První české muzeum cyklistiky s expozicí historických jízdních kol. Jedná se o jednu z největších soukromých sbírek v Evropě. Vystavená jsou tu kola od poloviny 19. století až po současnost a některá si zahrála i ve filmech, např. Václav, Protektor nebo Vratné Lahve.

Ví­ce informací najdete na adrese www.nove-hrady.cz.

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d2700.692071597498!2d16.148264300149602!3d49.8538590732442!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x0!2zNDnCsDUxJzE0LjAiTiAxNsKwMDgnNDcuNiJF!5e1!3m2!1scs!2s!4v1404896133821" width="610" height="350" frameborder="0" style="border:0"></iframe>
autor: BRA
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.