Jízda Králů ve Vlčnově je výjimečná a je klenotem na seznamu UNESCO
Jízda králů je zvláštní, výhradně mužský obřad, který je součástí naší lidové kultury od nepaměti. U nás je dochována hlavně na Moravském Slovácku: ve Vlčnově, Hluku, Kunovicích, Skoronicích u Kyjova a jezdí se i v několika lokalitách na Hané.
Jízda Králů ve Vlčnově je ale výjimečná, nejpopulárnější, existuje v nezměněné podobě už několik set let a stovky turistů z celého světa láká především kvůli mimořádnému vizuálnímu zážitku: bohatým archaickým lidovým krojům jezdců a speciálně vyzdobeným koním.
Unikátní je ovšem nejen vizuálně, ale i zvukově. Zatímco Král je němý, o to halasnější je jeho družina, která ve verších komunikuje s okolím. Jízda je výjimečná také proto, že jak Král, tak jeho pobočníci (chlapci, odvedení toho roku na vojnu), mohou obřad absolvovat pouze jednou za život. Ne nadarmo je Jízda Králů od roku 2011 zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Co vlastně jízda mladíků symbolizuje, jaké má historické pozadí a z čeho vlastně vznikla? Proč musí být Král panic a proč je němý, zatímco pobočníky je slyšet na všechny strany?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.