Kalit

4. květen 2005

Včera jsem tu mluvil o přídavném jménu nekalý, které se dnes objevuje hlavně ve slovním spojení nekalá konkurence. Dnes navážu na včerejší povídání pátráním po jazykovém zákulisí slovesa kalit, z něhož, jak jsem říkal, přídavné jméno nekalý nepochází, přestože si to například etymolog Josef Holub kdysi myslel.

Sloveso kalit je ale i tak zajímavé. Už pro těch jeho několik na pohled nepříliš souvisejících významů. Slovník spisovného jazyka českého uvádí tři. První význam činit kalným, nejasným, znečišťovat se užívá hlavně v souvislosti s vodou, ale také obloha může být kalná, kalit se mohou i oči. Sem patří i oblíbené "kalné ráno opilcovo", což je spojení, které nejspíš žertovně vychází z verše básně Jaroslava Seiferta na smrt T.G.Masaryka... "to kalné ráno..." Druhý význam slovesa kalit je obrazný. Když někomu kalíme štěstí, život či vyhlídky, zhoršujeme mu je. A za třetí kalit znamená "prudkou změnou teploty činit tvrdším", tento termín se používá v ocelářství a ve sklářství, můžeme mít kalenou ocel, kalenou střelu a také kalené sklo. Slangově se slovo kalit používá také ve významu rychle se pohybovat, to auto to ale kalí, a v poslední době také ve významu pít alkohol neboli chlastat. A v úplně nedávné době se slovo kalit dostalo až k významu hrát počítačové hry neboli pařit.

Michal Novotný

Ale o tomhle všem třeba někdy jindy, my se dnes vrátíme jen ke kalení vody, oblohy, štěstí a surového železa. Všechny tyto významy nejspíš souvisejí s podstatným jménem kal, tedy "řídká nečistá hmota rozptýlená ve vodě a z ní se usazující bahno, bláto", citoval jsem ze Slovníku spisovného jazyka českého. Výraz kal je určitě hodně starý, indoevropský, odborníci jen nevědí přesně, z kterého indoevropského základu slovo pochází. Jedna možnost prý je, že jde o slovo, které znamenalo tmavomodrý, černý, není ale vyloučeno, že jde o kořen, z něhož pak snad vzniklo řecké pelos, hlína, bláto, a latinské squalidus, špinavý. Tolik zatím o výrazu kalit.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz

autor: Michal Novotný