Karel Černoch 80

Pocta Karlu Černochovi. Nedožité zpěvákovo jubileum připomenou čtyři mimořádné koncerty.

Letos v říjnu by oslavil osmdesátiny jeden z nejvýraznějších zpěváků domácí populární scény Karel Černoch. Jubileum připomene na podzim projekt Karel Černoch 80 tvořený čtyřmi jedinečnými koncerty. 

„Táta odešel příliš brzy. Jeho písně a hlas sameťák si připomínám téměř denně. Byl jedinečný. A proto bych ho nejen fanouškům ráda připomněla společně s hosty, kteří s Karlem Černochem spolupracovali, kamarádili nebo se jím inspirovali,“ říká zpěvákova dcera, zpěvačka Tereza Černochová, která s exkluzivními hosty zazpívá nejznámější písně z repertoáru jedné z legend české populární hudby.

Měl byste zpívat, řekl Werich

Traduje se, že když Karel Černoch pracoval počátkem 60. let jako rekvizitář ve Filmovém studiu Barrandov, zaslechl ho tam brnkat na kytaru a prozpěvovat Jan Werich. „Poslyšte, vy byste měl zkusit zpívat lidem na jevišti,“ navrhl mu. Alespoň takto na začátky pěvecké kariéry Karla Černocha vzpomíná jeho celoživotní kamarád, textař a spisovatel Ondřej Suchý.

Karel Černoch s dcerou Terezou

Karel Černoch odzpíval desítky písní s bigbítovými kapelami, s kytarou, s country seskupením nebo za doprovodu big bandů a velkých orchestrů. Nejznámější z nich zazní i na koncertech. Těšte se na legendární Zrcadlo, které je považované za absolutně největší hit z repertoáru Karla Černocha, nebo protestní Píseň o mé zemi, která zpěvákovi kromě uznání vynesla i roky perzekucí ze strany komunistického režimu.

„Přitahuje mě jevištní zpívání na velké ploše. Nestavím na šlágrech, rád se poperu se složitými písněmi, ale vyhovují mi i balady s doprovodem kytary, vždyť jsem napsal Popelky,“ řekl Karel Černoch v jednom starším rozhovoru. Právě Popelky zazní rovněž na připravovaných koncertech, stejně jako Správnej džob, Ona se brání, Tržnice světa nebo Jabloň ví, kdy má kvést a mnoho dalších.

zpěvák Karel Černoch

„Karel Černoch a jeho písně jsou klenotem českého hudebního nebe. Jsem velmi rád, že je s Terezkou, B-Side Bandem a plejádou exkluzivních hostů můžeme lidem připomenout a zavzpomínat na vynikajícího zpěváka, muzikanta a člověka, který tu zanechal nádherný odkaz a nesmazatelnou stopu,“ doplňuje producent Josef Buchta.

Nejnovější články