Karel Karika: Pomáhat druhým je moje životní krédo

12. únor 2020

Karel Karika je v Ústí nad Labem známou osobností. Poté, co opustil přední politickou scénu, věnuje se naplno charitě. Za své úsilí byl vyznamenán Cenou Františka Kriegla.

Karel Karika

Karel Karika proslul svým bojem za práva nejen romských spoluobčanů. Aktivně se například angažoval v kauze ubytoven Klíšská a Modrá. V současnosti v Ústí vede Dům u svatého Materny a neváhá podat pomocnou ruku lidem, kteří jej o pomoc požádají.

„Pomáhám od malička. Narodil jsem se do devítičlenné rodiny, pomáhal jsem všem sourozencům a dělám to do dneška. Takže v tom tkví moje empatie vůči cizím lidem, kteří nemají štěstí a rodinu, nikoho, kdo by jim podal pomocnou ruku. Praxe v politice mi otevřela oči. Poznal jsem, že je to daleko víc než jen podnikání ve vlastním koníčku (Karel Karika podnikal v akvaristice). Teprve teď vím, že ze všeho nejvíc chci pomáhat občanům v mém městě.“

Vy jste dostal cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. Překvapilo vás to?

„Dost. Když mi volali z Charty 77, myslel jsem si, že je to jenom sranda. Až po druhém telefonátu jsem to vzal vážně. Myslím si ale, že je spousta lepších lidí a lepších kandidátů než jsem já, kteří by si to zasloužili. Samozřejmě jsem ale velice rád.“

„Kromě ceny jsem získal i 10 000 Kč, za které jsem mohl vybudovat kuchyň pro chudé. Peníze z ceny tedy opravdu padly na úrodnou půdu.“

Potravinová pomoc pro chudé

A teď vy a váš tým pravidelně každou neděli vaříte pro chudé.

„Ano. Nejprve jsme dělali jenom polévky, pak jsme ale přešli na sytější jídla jako je guláš, nebo omáčky s těstovinami. Polévky sice zahřály, ale nebyly tak vydatné. Lidé si je sice nosili domů v zavařovacích sklenicích, ale guláš je přeci jen nasytí víc a vydrží jim v podstatě až do dalšího výdeje.“

Čtěte také

Jak výdej vypadá v praxi?

„Většina z nich má nějaké vnitřní hodiny, protože svoje nikdo nenosí. Takže pravidelně v 16 hodin stojí u hlavního nádraží. Někteří se chodí jen pobavit, protože je při tom rozdávání sranda. A nejsou to jen bezdomovci, těch je asi polovina.“

Kolik lidí se vám tam zhruba sejde?

„Když je opravdu dobré počasí – neprší, anebo není velký mráz - tak přijde mezi 60 až 70 lidmi. Převážně, asi z 70% jsou to muži, chodí ale i matky s dětmi, samoživitelky, důchodci i lidé, kteří sice normálně bydlí, ale už jim nezbývá na jídlo.“

Jak vám je, když ve frontě vidíte maminku s dítětem?

„Handicapovaní a samoživitelky mají přednost. Nemusí ve frontě čekat.“

Kurzy v Domě u sv. Materny

Od ledna tohoto roku vedete v Ústí nad Labem Dům u svatého Materny. Co chystáte například pro děti a mládež?

„Chceme vybudovat velkou kuchyň, tedy připravujeme kuchařské dílny a dále zámečnické, truhlářské a zahradnické dílny. Děti ve věku od 15 do 18 let, které se dílen budou účastnit, získají základ k tomu, aby se mohly ucházet o jakoukoliv práci, i když nejsou vyučené. Budou umět uvařit jídlo, upéct, budou vědět, jak funguje soustruh, fréza, hoblík,…

Chcete tedy žákům 8. a 9. tříd dát průpravu k tomu, aby se mohli stát např. truhlářem nebo kuchaři.

„Ano. Mohou se zúčastnit jedné z dílen, nebo postupně vyzkoušet všechny a zjistit co je baví. Dalším stupněm dílen by proto mohl být certifikát vydávaný charitou, s údajem, který kurz dítě absolvovalo.“

Nepracuji jen když spím

Pane Kariko, kolik hodin denně pracujete?

„To je dobrá otázka! Vlastně kromě spánku, takže asi 16 hodin denně.“

Čtěte také

Řekla bych, že jste optimista a věříte lidem. Když někdo selže jedno, dvakrát, tak u vás dostane šanci potřetí.

„Nevěřím tomu, že existuje jenom jedna nebo dvě šance. Zase ale ta třetí většinou bývá poslední i u mě. Poté jsem lidem ochoten pomoct materiálně, ale už ne radou nebo a svou aktivní pomocí.“

Stalo se, že u vás doma někdo zazvonil a řekl, že potřebuje pomoct?

„Každou chvíli. Potravinová pomoc v Ústí doteď de facto nefungovala. Takže ke mně chodí spousta lidí, většinou tedy po domluvě. Ale samozřejmě se stává, že se objeví i někdo, kdo se o mě dozvěděl a přišel jen tak.“

Spustit audio

Související