Když slivovice, tak z Moravy. I v Janové na Vsetínsku se drží valašská tradice pálení
Stačí dorazit s bečkou s meruňkovým, trnkovým nebo třeba jablečným kvasem a za pár hodin si z pálenice v Janové na Vsetínsku můžete odvést skvělý valašský destilát.
Slivovice, meruňkovice nebo hruškovice, ale i mnoho dalších destilátů z ovoce se pálí v Janové na Vsetínsku. Lidé tam nejčastěji jezdí s několikasetlitrovými bečkami kvasu, aby si z něj nechali vyrobit alkohol. Proces pálení trvá asi tři hodiny, výsledný destilát se pak ještě ředí.
Kotlem na pálení podle páleničáře Tomáše Kováře nejčastěji procházejí trnky a jablka, které do Janové vozí především starší lidé kolem 65 let. Velmi oblíbené je pak rovněž pálení meruněk či hrušek. Výroba takové pálenky přitom není nikterak levnou záležitostí a do budoucna se na tom zřejmě příliš měnit nebude.
„Vstupují tady dva faktory. Jednak je to neúroda ovoce v posledních letech a možná ještě důležitější druhý faktor, a to je stále se zvedající výše spotřební daně placená státu,” stěžuje si Tomáš Kovář na to, že současné podmínky nahrávají černému pálení, a odhaduje, že počet oficiálních pálenic bude i kvůli tomu v budoucnu nadále jen ubývat.
Poslechněte si celou reportáž Markéty Macháčkové o tom, jak funguje pálenice v Janové na Vsetínsku a jaký je vlastně proces samotného pálení.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Metanolová aféra v Česku – pohled na kauzu po 10 letech
Více než šedesát obžalovaných, téměř padesát obětí a desítky lidí s trvalými zdravotními následky - to vše je metanolová aféra v roce 2012.
-
Z pravé ovčí vlny nejdříve na kolovratu, pak ručně utkat – tak vznikají ve Vyškovci pravé pališochy
K Vánocům neodmyslitelně patří lidová řemesla. Ve vesničce Vyškovec na Uherskobrodsku vyrábí Jarmila Konečná tradičním způsobem vlněné rukavice, takzvané pališochy.
-
Recept na Vizovické pečivo: mouka, voda, čas a šikovné ruce
Tradiční Vizovické pečivo se sice nejí, zato je krásné a plné symboliky. Jde o takzvané obřadní pečivo a ve Vizovicích se traduje 36 vzorů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka