KÉFEUS
Na dnešek jsem slíbil dokončit vyprávění o pěti souhvězdích, která jsou pojmenována podle členů jedné řecké mytologické rodiny, když do rodiny počítáme i obludu, jejíž zabití umožnilo hrdinovi Perseovi vzít si krásnou etiopskou princeznu Andromedu. Už jsem tu mluvil o souhvězdích Persea, Andromedy a Kassiopei, zbývá Kéfeus a Velryba.
Proč se etiopskému králi, manželovi Kassiopei a otci Andromedy, dostalo té cti být umístěn na obloze, není moc pochopitelné. Byl to král zcela nevýznamný, v řeckých mýtech vystupuje jen jednou, v případu své ženy a své dcery, a pokud jste tu historku minulý týden poslouchali, asi se mnou budete souhlasit, když řeknu, že moc ctihodně se král Kéfeus nechoval. Spíš naopak. No stalo se, staří Řekové asi chtěli mít celou rodinu pohromadě, a tak Kéfeus na obloze je, a to pod svým latinským jménem Cefeus. Souhvězdí Cefeus je podobně nenápadné jako král, po němž je pojmenováno, některé pozorovatele snad zaujme, že má podobu víceméně pravidelného kosočtverce. Astronomicky významnější jsou hvězdy, které se jmenují cefeidy, což je ze jména souhvězdí Cefeus, tedy vlastně podle etiopského krále z řeckých mýtů Kéfea. Cefeidy jsou pulzující proměnné hvězdy a byly pojmenovány podle čtvrté nejjasnější hvězdy souhvězdí Cefea, delta Cephei, u níž byl tento druh proměnnosti prvně, roku 1784, pozorován. Delta Cephei mění svou jasnost zcela pravidelně jednou za 5,37 dne, jiné cefeidy mají periodu kratší, ještě jiné třeba dvouměsíční.
A přišla řada na obludu, která málem zničila Etiopii a zabila Andromedu, čemuž učinil přítrž hrdina Perseus. Té obludě my v českém astronomickém názvosloví říkáme Velryba, ale to jen proto, že velryba je jedním z významů řeckého kétos a z něj pocházejícího latinského cetus - tak se toto souhvězdí jmenuje mezinárodně. Další významy těchto slov jsou mořská obluda a také žralok. Obluda, která ničila Etiopii a chtěla sežrat Andromedu, nebyla velryba, přestože my tak souhvězdí po ní pojmenovaném česky říkáme. Už proto to nemohla být velryba, že tito tvorové nic tak velkého, jako je etiopská princezna, nemohou pozřít. K souhvězdí Velryba musím ještě dodat aspoň to, že je to vůbec největší souhvězdí na hvězdné obloze. Na někdy příště si kvůli času musím nechat vyprávění o jedné z hvězd tohoto souhvězdí, o podivuhodné hvězdě, která se jmenuje Mira, tedy podivuhodná. A rovněž jindy promluvím o českém slově velryba, o tom jak vzniklo a jak to přišlo, že má zjevný význam velká ryba, ačkoliv pojmenovává tvora, který s rybami nemá nic společného.
Vysílá se v pondělí 23.12.
(připomínky a názory na tento příspěvek zasílejte e-mailem na adresu mnovotny@rp.cro.cz)
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.