Komentář ke knize Genesis, rok 2019 v Izraeli a transgenerační přenos traumat
Hebraista Martin Prudký a jeho komentář ke knize Genesis. Proč byl rok 2019 pro Izrael hospodářsky a politicky nedobrý? Kniha Transgenerační přenos (nejen) traumatu.
Pod titulem „Když na počátku Bůh řekl do tmy“ vyšla první část českého ekumenického komentáře ke knize Genesis. Autorem je Martin Prudký, profesor na Katedře Starého zákona Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Příběhy o Božím stvoření, o Adamovi a Evě, o potopě a o praotcích po staletí formovaly židovskou i křesťanskou tradici a také dnes patří k nejznámějším biblickým látkám. Podrobnosti má ve svém příspěvku Daniela Brůhová.
Izrael nezažil dobrý rok. Jeho hlavním tématem byla obžaloba premiéra Netanjahua, kvůli které se konaly dvoje předčasné volby a v březnu čekají zemi třetí. Události komentuje Gita Zbavitelová.
Na pultech knihkupectví se objevila nová kniha, která nemá v české odborné literatuře obdoby. Týká se předávání utrpení předků do života jejich potomků. Kniha je věnována především přenosu traumatu z holocaustu, ale nevyhýbá se ani traumatu z období totality. Jejím smyslem je zbavit toto předávání osudovosti a dát mu pozitivní osobní a kolektivní smysl. S jejími autory natáčela Jana Šustová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka