Kostival a kostík
Pokračuji v povídání o jazykovém zákulisí slova kost. Včera jsem říkal, že se slovem kost určitě souvisí výraz kostra, který utvořil Jan Svatopluk Presl počátkem 19. století, a že s kostí nesouvisí slovo kostrbatý, které původně znamenalo rozcuchaný a které stejně jako snad slovo kostrč, označující poslední obratle páteře, pochází z indoevropského základu kes-, česat, škrábat.
Se slovem kost však naopak určitě souvisejí slova kostlivec, kostnice, zkostnatělý, kostice, vykostit a do příbuzenstva patří i název rostliny kostival, dále dnes už nepoužívaný termín kostík a také asi pro mnohé překvapivě kostka. Ano, ta, se kterou hrajeme třeba Člověče, nezlob se, když mám jmenovat tu nejnevinnější z kostkových her, i ta, která se vyskytuje třeba na kostkované sukni. O jménu léčivé a nepříliš vzhledné, často v okolí smetišť rostoucí rostlině zvané kostival, jedni etymologové soudí, že jde o jaksi poloviční překlad německého Beinwell. Že naši předkové přeložili jen Bein, tedy kost, a well, které je z valen, srůstat, nechali víceméně v původním znění. Jiní etymologové celé jméno kostivalu označují za domácí, druhá část jména je prý ze slovesa valit, svalovat ve významu zcelovat. Ať už platí ta, nebo ta druhá možnost, jméno kostivalu informuje o jeho léčivých účincích: napomáhá srůstu kostí, ale i zacelování, "zavalování" jiných ran.
Pokud jde o kostík, Jan Svatopluk Presl se tímto podle mne hezkým slovem pokusil pojmenovat chemický prvek, který my už známe jen pod mezinárodním jménem fosfor. Presl toto jméno nepochybně vytvořil proto, že fosfor je prvek velmi důležitý při tvorbě kostí. Preslova slova kyslík, dusík, uhlík, vodík, hliník, hořčík, křemík, draslík, sodík, vápník se ujala, další pak Preslův následovník profesor Vojtěch Šafařík vrátil zpět k mezinárodní latině. Dnes už tu nemám dost času, abych na zajímavé téma Preslem vytvořeních názvů prvků řekl víc, a tak si to nechám na zítřek.
Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka