Kožní onemocnění způsobené obezitou

6. leden 2011

Největší audioportál na českém internetu

MUDr. Kateřina Cajthamlová | Foto: Český rozhlas Region

MUDr. Kateřina Cajthamlová probírala s Patrikem Rozehnalem kožní problémy hubnoucích

MUDr. Kateřina Cajthamlová probírala s Patrikem Rozehnalem kožní problémy hubnoucích.

moderátor
--------------------
V novém roce je tu opět seriál Hubněte zdravě, opět je tu se mnou doktorka Kateřina Cajthamlová.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Dobrý den, dneska tedy máme opravdu chutné téma. Já doufám, že jste všichni po obědě, protože dneska budeme probírat kožní nemoci a obezitu.

moderátor
--------------------
A má to souvislost? Mají problémy na kůži souvislost s tím, jestli jsme obézní?

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Bohužel ano. Je velká spousta vlastně problémů na kůži, které by nevznikly, pokud by člověk obézní nebyl. A je zase spousta kožních problémů, které vlastně v okamžiku, kdy se správně stravujeme a trochu zhubneme, tak vlastně i s minimální léčbou krásně odcházejí. Takže určitě to souvislost má.

moderátor
--------------------
Začněme tedy u těch problémů, které mohou v souvislosti s tou kůží, pokožkou přijít, když ztloustneme. Pak budeme asi zpátky směřovat do té štíhlé linie. Tak máme obezitu, co můžeme očekávat nebo co může přijít ohrozit naši kůži?

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Já bych celkem začínala vůbec obezitou, já bych začala něčím, co může mít i člověk, který je vlastně jakoby na první pohled hubený, ale má málo svalů. To znamená, jeho sportovní aktivity neodpovídají tomu, jak by to mělo vypadat. Jestlipak víte, co bude mít takový člověk na kůži? To víte určitě.

moderátor
--------------------
Opruzeniny.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
To ne, Patriku, copak jste neslyšel o celulitidě? To přece mají i štíhlé dívenky, to jsou takové ty ďolíčky, které se tvoří převážně u žen a tvoří se na kůži většinou hýždí a někdy vlastně i v horní části stehen. S tou celulitidou je to trošku složité. Tam je někdy i genetická dispozice, se předpokládá, je to hormonálně závislé. Muži celulitidou příliš netrpí. A je to vlastně takové jakoby, že se vytahají ty elastické části vlastně podkoží a do toho se vám jakoby vtlačí ten podkožní tuk. Tohle to se stává častěji, pokud sval, který je pod touhle tou vrstvou kůže, vlastně není dostatečně velký. To znamená, že vám tu kůži nenapne, když si to představíte, že ten sval je jako balónek a ta kůže je jako na něm natažená, tak v okamžiku, kdy vy ten balónek trochu vyfouknete, tak se ta kůže zvrásní a začne se tvořit ten obraz pomerančové nebo tvarohové kůže.

moderátor
--------------------
Zbavím se toho, když začnu cvičit a přibírat svalovou hmotu?

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Tam je důležité vlastně dělat dvojí. První vlastně cvičit a další tu kůži zvnějšku masírovat tak, aby se do ní zase dostaly kapiláry. Takže pokud tohle to děláme, mažeme a zároveň cvičíme a masírujeme a podporujeme lymfatický odtok, tak většinou ta celulitida má větší šanci na to, že nás opustí. A znovu říkám, tu mají i lidé, kteří ještě nejsou obézní, ale jsou třeba štíhlí opticky, ale ve skutečnosti nemají dostatek svalové hmoty.

moderátor
--------------------
Dobrá, když přijde obezita, co může přijít dalšího?

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Tak teďko začneme jenom takovou tou zatím třeba nadváhou. Takže první, co se může stát, je, že začnete mít, pokud jste zase žena spíš a nosíte příliš úzkou obuv, tak začnete mít takové ty zhrublé paty, případně i na okrajích plosky nohy se vám začne ta kůže tak jako ošklivě vrásnit a schnout a ztlušťovat. Tohle to je způsobeno tím, jak vlastně roste ta hmotnost a pokud ten člověk ještě má plochou nohu a špatný nášlap a vlastně nosí třeba vyšší podpatky a úzké boty, tak je tam špatný odtok a špatné prokrvení arteriální krví a dochází k tomu, že ta kůže se tímhle tím způsobem začíná chovat. Tam asi nebude stačit jenom obrušovat ty paty a masírovat, ale bude asi potřeba také zhubnout a vlastně mít správnou obuv. To znamená dostatečně velkou tak, aby ta noha mohla dělat valivý pohyb. Takže to je další věc, kterou můžete mít. Pokud ztloustne člověk rychle, tak to určitě taky znáte, copak asi se mu na kůži vytvoří? Slyšel jste o striích?

moderátor
--------------------
Když ztloustne, napadlo mě to.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Ano a to může mít člověk vlastně zase trošičku dispozici genetickou, pokud to elastické vazivo, které je v kůži, není dostatečně pevné, anebo, to zase znají těhotné ženy, pokud dojde k rychlému nárůstu vlastně objemu, tak se jakoby ta kůže potrhá. Dochází k tomu v té první fázi tak, že vlastně jsou ty strie červené a potom se z nich stanou vlastně bílé jizvičky. Bohužel přes všechny řeči, co kdo říká o tom, že to lze nějakým způsobem vrátit zpátky, pokud se ty strie jednou vytvoří, tak už je vlastně takřka nemůžete odstranit. Čili tady je důležitá prevence. Dělat všechno pro to, aby vlastně nedocházelo k velkým změnám, tady se bavíme tedy o obezitě, to znamená k velkým změnám objemů, protože to s hmotností, jak jistě chápete, příliš nesouvisí. Ty strie se často tvoří na břiše, v podbřišku, na stehnech, tam zejména u žen. A někdy u těch lidí, kteří opravdu výrazně ztloustli, tak i na pažích. A bohužel pokud ten člověk vlastně nezačne něco dělat včas, tak i když potom zhubne, tak už ty strie má.

/ Písnička /

moderátor
--------------------
V seriálu Hubněte zdravě s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou, připomínám ještě jednou dnes téma hubnutí a kožní problémy. Už jsme některé probrali, ale zdaleka výčet nekončí.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Nekončí, tloustneme dál. Takže pokud budeme pokračovat a bude se zvyšovat náš objem, protože tady samozřejmě s tou kůží nejdůležitější jsou ty objemové změny. Pokud se nám zvětší objemy částí, které k sobě přiléhají, což nejčastěji bývá pod prsy, v podbřišku, mezi nohama a pod rukama, pod pažemi, tak může dojít k tomu, že vlastně ta kůže se o sobe tře a vznikají opruzeniny. To jsou takové ty červené, často velmi podrážděné, bolestivé okrsky kůže, ze kterých tedy obézní mají strach, protože kromě toho, že tedy to bolí a je to ošklivé na pohled, tak je to vstupní brána různých infekcí. Problém tady vzniká tím, že vlastně ty kožní laloky u těch hodně zvětšených tedy objemů se o sebe třou a to mechanické tření spolu s potem, který se tam vytváří, tak vytváří velmi vhodné prostředí pro nejčastěji plísně, protože plísně mají rády vlhko, teplo a pokud je tma. Takže tady vlastně je vstupní brána různých infekcí i jiných potom třeba bakteriálních infekcí, to pokud se vlastně tyhle ty rozedřené oblasti vyskytnou mezi prsty, tak tam je třeba vstupní brána streptokokových infekcí a může vzniknout něco takového, čemu se říká růže, erysipel. A to už je závažné infekční. Další tady to už souvisí s hmotností. U těch velmi obézních lidí vlastně nohy, dolní končetiny nesou největší hmotnost toho člověka. Když si představíte, že ten člověk třeba jde do schodů, tak v jednu chvíli ta jedna noha nese celou tu váhu toho člověka. Takže s plochonožím a s tou zvětšenou zátěží dochází k poruše žilního i lymfatického odtoku z dolních končetin a mohou vzniknout takzvané lymfedémy. To znamená lymfatické otoky, kdy vlastně ty nohy jsou takové sloní, takové masivní. A komplikací těchhle těch mechanických problémů odtoku žilní krve i lymfatických odtoků může být vznik bércových vředů. To je v těch úplně nejzávažnějších případech. U velmi obézních lidí může dojít také k vývoji cukrovky. A tam, co je v podstatě jakási kombinace cévního a kožního onemocnění, kdy ten člověk vlastně tím, že má špatné prokrvení v těch dolních končetinách a špatné zásobení nervové, tak necítí správně, když se někde udělá nějaký otlak, nevidí si na tu nohu. Třeba při manikýře se zastřihne drobně a dochází k tomu, že vlastně vznikne nehojící se vřed. A v dřívějších dobách takovíto lidé vlastně končili někdy i amputací té končetiny. Čili tohle už je velmi závažné onemocnění. A u těch velmi obézních lidé je důležité dbát o hygienu dolních končetin, protože tam tyhle ty věci velmi hrozí.

moderátor
--------------------
Mám pocit, že to dnešní povídání je tak trochu i varováním před tím, abychom se nepřejídali, abychom se víc pohybovali, právě abysme předešli těmto kožním problémům. A nejen jim. Povídat si ale o nich budeme ještě i za chvíli po písničce.

/ Písnička /

moderátor
--------------------
Ještě na závěr toho dnešního seriálu Hubněte zdravě, asi dojde k nějakému výčtu kožních problémů. Já předpokládám, když vidím tu neustálou zásobu těch informací, co všechno, nebo čím vším mohou trpět obézní. Je ještě něco dalšího před čím varovat?

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Já bych řekla, teď jsou další drobnosti už spíš, věci, které vlastně nevíme, jakým způsobem s tou obezitou souvisejí. Ale pokud ten člověk změní životní styl, změní stravování a začne se pohybovat a třeba začne pečovat víc o kůži, tak se může těchhle těch problémů zbavit. To je lupénka, která nějakým způsobem bohužel s tou obezitou souvisí. A to tak, že lidé obézní mívají horší projevy lupénky a když zhubnou, tak dochází k tomu, že vlastně ta lupénka se jakoby zklidní. Lupénka jinak je neinfekční onemocnění, ošklivě vypadá, ale je to něco, co hodně souvisí s tím, jakým způsobem se pohybujeme venku, jakým způsobem tu kůži exponujeme ultrafialovému záření. Další, co teda souvisí s obezitou a zvýšeným deponováním tuků v podkoží, to jsou takové ty drobné tukové nádorky, měkoučké, takové bouličky, které se mohou tvořit všude možně na těle. Tam zase, pokud ten člověk začne pečovat o svůj lymfatický systém, zhubne, správně se stravuje, tak o tohle to může přijít. A v těch nejhorších případech, předpokládá se, že některé kožní nádory jako bazalion, což je rakovina kůže, která nemetastázuje, ale vlastně šíří se v kůži, nebo melanom maligní, v některých případech u těch obézních lidí jsou četnější. Ale tady bych hrozně nerada říkala, že to hrozí jenom obézním. Konkrétně ten melanom může hrozit i lidem, kteří obézní vůbec nejsou. Každopádně všechny tyhle ty kožní věci u obézních lidí mohou souviset i s chronickými záněty, s arterosklerózou, která vlastně postihuje cévy obézních se zvýšenou hladinou cholesterolu a s dalšími věcmi, jako je právě ta zmiňovaná cukrovka. Čili je důležité, abychom to nenechali dojít tak daleko.

moderátor
--------------------
Může při nesprávném hubnutí dojít i k nějakým problémům s kůží, pokožkou?

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Ano, samozřejmě. Určitě znáte takové ty případy, kdy někdo zhubne nějakou hladovkou nebo výrazným, rychlým, nějakým drastickým zásahem a vytvoří se mu takové ty strašné kožní laloky, které se potom dají odstranit jenom nějak chirurgicky.

moderátor
--------------------
Může tomu předejít, že nebude tak drastické to hubnutí?

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Určitě tomu předejít lze, protože přece jenom, pokud si bereme velmi vážně ten fakt, že jak pomalu ta obezita začínala nebo pokračovala, tak pomalu může vlastně to hubnutí pokračovat zase opačným směrem. Pokud trénujeme dostatečně svalstvo, které je v tom podkoží, a nezhubneme naráz a nějakou drastickou formou, tak většinou tyhle ty laloky se nevytvoří. Taky u tohohle toho případu záleží na tom, jak dlouho ta obezita trvala, protože čím déle vlastně byla ta kůže roztažená, tak potom tím méně se zase stáhne. Takže bych doporučovala opravdu, aby všem posluchačům, kteří dnes tady s námi vydrželi poslouchat o těch všech komplikacích, nenechte obezitu zajít tak daleko, aby tedy jste potom museli mít nějaké důsledky tohoto typu.

moderátor
--------------------
Co říct jiného na závěr? Snad jen, že se budeme těšit na vaši přízeň a také poslech i dalších částí seriálu Hubněte zdravě. Pro dnešek se mějte pěkně.

Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Na shledanou.