Kristýna Frejová: Nikdy jsem nebyla obsazovaná proto, že jsem něčí dcera
Herečka Kristýna Frejová pochází z herecké rodiny. Jejím tatínkem je herec Ladislav Frej, maminkou herečka Věra Galatíková. Sama má dceru Rachel, o které říká, že má výtvarný talent. Před čtyřmi lety odešla ze stálého angažmá ve Švandově divadle, kde působila patnáct let. Xaverovi vysvětlila, proč se cítí lépe na volné noze. Zavzpomínala i na Jiřího Adamíru, který ji učil na DAMU.
Dcera slavné dvojice hereckých osobností šla v kariéře vždy svojí cestou. Ladislav Frej ani Věra Galatíková jí nepomáhali ani při studiu. Jak sama s nadsázkou říká: „Maminka chodila kolem školy kanálama, aby někdo neměl pocit, že mi zametá cestičku.“
S tatínkem na sebe sice občas naráželi, ale časem se vše zlepšilo. „Tatínek je cholerik, v dětství na mě i na bratra sice řval, ale nikdy nás neuhodil. Je také přísným kritikem. Po jedné premiéře v Divadle Rokoko, kde jsem hrála těžkou roli se spoustou textu, za mnou přišel a řekl: ‚Všechno špatně‘. To zaslechl můj kolega Michal Dlouhý, který mu bryskně odpověděl: ‚Tohle ale nemůžeš, to se po premiéře nedělá'.“
Být na volné noze je jako adrenalinový sport
Ve stálém divadelním angažmá byla Kristýna Frejová až do roku 2015, kdy po patnácti letech odešla ze Švandova divadla na volnou nohu. V současné době je pro ni důležitá svoboda, protože chce být zodpovědná sama za sebe. Být na volné noze je pro ni něco jako adrenalinový sport. S kolegyněmi ze Švandova divadla si samy napsaly komedii, se kterou cestují po republice. Představení se jmenuje Cry Baby Cry, režírovala ho Martina Krátká a hrají v něm samé ženy, například Petra Hřebíčková, Klára Cibulková a další. Až na výjimku - v komedii je jediná mužská role, kterou v současné době alternují Michal Dlouhý s Lubošem Veselým.
S kolegou Michalem Dlouhým hraje Kristýna velmi často manželský pár a dobří přátelé jsou i v soukromí. Často se navštěvují společně se svými rodinami. Manželka Michala Dlouhého Zuzana dokonce prý říká: ,Vy jste taková naše alternativní rodina.'
Vzpomínka na Jiřího Adamíru
„Kdykoliv mám premiéru, tak si na pana Adamíru vzpomenu. Milovali jsme ho a vděčíme mu za mnohé. Stejně tak vzpomínám na pana režiséra Pistoria, na Viktora Preisse a další vyučující. Byli jsme první ročník po revoluci a měli jsme pedagogy, kteří před revolucí učit nesměli. Ti nás vedli k poctivému přístupu v práci a netolerovali povrchnost. Jiří Adamíra nám říkal: ‚Je důležité být připraven a hrát si. Musíte umět text i při pětisté repríze hrát jako poprvé‘,“ vzpomíná herečka na studentská léta strávená na pražské DAMU.
Dcera Kristýny Frejové Rachel má výtvarný talent, ale zajímá se i o jazyky. Učí se anglicky, německy a letos přidá i italštinu. Na výtvarnou výchovu dochází k učiteli Štěpánu Růžičkovi. O své dceři Kristýna Frejová říká: „Budu ji podporovat ve všem, co bude Rachel sama chtít. Důvěřuju jí.“
V záznamu pořadu si také můžete poslechnout, v kolika představeních měsíčně Kristýna Frejová hraje. Možná vás to překvapí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.