Krkonošské louky jsou na přelomu léta a podzimu poseté modrými květy hořců
Modré květy hořců patří právem do znaku krkonošské přírody. Od poloviny srpna do zhruba poloviny září zbarvují stovky zvonkovitých květů louky například nad Harrachovem - na Čertově hoře, v Obřím dole, na Rýchorách i na dalších místech Krkonoš. Přesněji na slunných loukách, kde mají dostatek vápenaté půdy. Za takových podmínek mají pak nádhernou modrou barvu, v kyselejším prostředí mohou být květy načervenalé nebo nafialovělé.
Zajímavé je, že modrý hořec je erbovní rostlinou pouze pro českou stranu Krkonoš, Poláci mají ve znaku těchto hor zvonek český. Každopádně hořce rostou v Krkonoších od nepaměti a pro svou hořkou chuť se často používaly jako léčivky a do hořkých bylinných likérů pro podporu trávení. Takřka v každé chalupě si tu připravovali vlastní recept na „hořcouku“, tedy pálenku s různou koncentrací macerovaného kořene hořce. Používala se na všechno a byla oblíbená stejně jako třeba dnešní fernet.
Hořec podle hořkosti dostal dokonce i své jméno a hořčiny, které tato rostlina obsahuje, patří mezi nejvíce hořké látky na světě. Jednou z nich je amarogencin, který má nejvyšší číslo hořkosti – 58 milionů. To je pro představu takový „utrejch“, že byste půl čajové lžičky museli rozpustit v osmi zahradních bazénech, abyste přestali cítit hořkou chuť na jazyku.
Za krkonošskými hořci je nejlepší vyrazit právě teď. Do poloviny září barví do modra většinu slunných luk na svazích našich nejvyšších hor. Správa krkonošského národního parku pořádá pravidelně i výpravy za poznáním, a tak se za horskou florou můžete vydat i s průvodci. Více na www.krnap.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Akce: Výbuch: Příležitost dělá zloděje, přeci to tam nenecháme ležet, říká muž, který kradl samopaly
-
‚Prosili jsme o vodu i o jídlo.‘ Rukojmí Hamásu zažili peklo, stovka z nich se rok po útoku stále pohřešuje
-
Upozornila na údajné kupčení s vízy a přišla o práci. Nyní se diplomatka Chaloupková brání další žalobou
-
Nikoho nezajímají. Rusko si zbídačené Súdánce kupuje za misku jídla, tvrdí afrikanistka