Ladovy Hrusice slaví mohutně

22. únor 2005

Hrusice u Prahy, rodiště malíře a spisovatele Josefa Lady a nesmrtelného kocoura Mikeše, si letos připomínají 800 let od první písemné zmínky o obci. Oslavy začaly o minulém víkendu prvním obecním plesem a potrvají celý rok. Jejich součástí bude na 20 akcí, mimo jiné koncerty i setkání rodáků, informovala dnes obec.

V dubnu se uskuteční Nocturno se sólisty Národního divadla a Hudebního divadla Karlín. Hlavní oslavy vypuknou 6. srpna a jejich součástí bude slavnostní průvod, položení věnců, vztyčení nové obecní vlajky, ražba příležitostných mincí a uvedení Smetanovy Prodané nevěsty v podání pěvců Národního divadla. Na 24. září se připravuje již deváté tradiční setkání rodáků Hrusic. Počátkem října obec chystá Svatováclavskou pouť se mší, kterou bude sloužit kardinál Miloslav Vlk. Oslavy zakončí druhý Hrusický Silvestr. Návštěvníci Hrusic si během celého roku mohou prohlédnout výstavu v Památníku Josefa Lady. V budově obecního úřadu je také vystaven model podoby Hrusic před 100 lety, jenž vyrobil Ladův bratranec Antonín Jedlička. První písemná zmínka o Hrusicích je v panovnickém dekretu Přemysla Otakara I., vydaného na Pražském hradě 17. ledna 1205. V nejstarších dobách obec patřila zřejmě pod přímou správu Přemyslovců, později ji spravovaly blízké hrady. Existují například zprávy o tom, že patřily pod hrady Stará Dubá, Čejchanův hrádek u Chocerad a Ježov.

V roce 1436 přešlo takzvané podací právo na pány z Dubé, sídlící na hradě Zlenice. V roce 1465 byl ale zničen a právo přešlo na Komorní Hrádek u Chocerad. V tomto poddanském vztahu setrvala obec až do roku 1848, kdy získala první vlastní samosprávu.