László Sümegh: Není umění dát někomu v nouzi najíst, ale naučit ho si na jídlo vydělat

15. červenec 2020

László Sümegh je streetworker, sociální pracovník a nezávislý výtvarník, který před 25 lety založil projekt Šance s cílem pomoci dětem, které skončily na ulici, postavit se na vlastní nohy a najít uplatnění na trhu práce. Jednou z aktivit je například dílna, která pomáhá klientům s návykem pravidelně někam docházet. Rozhovor připravil Igor Šebo.

Pokračoval projekt Šance i během karantény?

„Fungoval, samozřejmě v omezeném režimu. S každým klientem jsme individuálně pracovali podle jeho potřeb.“

Čtěte také

Základem Šance je dílna, do které ale klienti chodit nemohli. Jak jste řešili?

„Zajistili jsme bydlení, kapesné a dvakrát týdně jsme se s každým účastníkem sešli na pracovní terapii, kde jsme probrali jejich osobní problémy. Neopustili jsme je.“

Podařilo se vám najít bydlení pro všechny? Nikdo nemusel zůstat na ulici?

„Ti, kteří u nás podstupují pracovní terapii, automaticky dostávají bydlení, pokud jej potřebují. I to je součást terapie. U nás nabízíme muzikoterapii, arteterapii a trénink samostatného bydlení.“

Změnilo se něco na přístupu klientů k projektu Šance?

„Najednou sami přišli s tím, že si uvědomili, na koho se můžou spolehnout. Probíráme spolu všechno, neexistují tu žádná tabu. Doprovázíme je k doktorovi, na hřbitov, atd. pokud jsou ochotni s námi komunikovat rodiče, mluvíme s nimi, ale to je spíš vzácnost.“

Jaké jsou vaše plán na léto?

„Máme letní program, tzn. vycházky do zoologické zahrady, oslavy narozenin či svátků v přírodě, poznávací výlety, návštěva botanické zahrady, … Program vždy závisí na tom, nakolik o něj mají klienti zájem. Klidně mohou i sami přijít s nějakým návrhem, proč ne. Důležité je, aby získali sociální návyky a aby našli smysl života, třeba už tím, že začínají o sebe mít zájem, aby se nesmířili s životem na ulici na účet daňových poplatníků.“

 Šance pro každého

O plánech na léto si Igor Šebo promluvit i s Michalem, jedním z klientů projektu Šance:

„V létě budu na zahradě. Já totiž kromě dílny docházím každý čtvrtek a pátek na brigádu, dělám v zahradnictví.“

Vy ale i malujete krásné barevné obrázky…

„To je moje od malička. Chtěl bych se v tom zlepšit a malovat víc.“

Co vás k malování motivuje?

„Různé příhody. Tady jsem třeba namaloval epidemii - dva lidi sedí na zastávce s pejskem, čekají na autobus a ulice je úplně prázdná. Nebo na dalším obrázku jsem ztvárnil, jak se lidé zachovají, když přijde koronavirus - máma a táta s dítětem stojí uprostřed cesty, všechno kolem je rozbité, nic nefunguje, prázdné obchody, převrácené auto… Smutný obrázek.“

autor: Igor Šebo
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.