Léto u vody: splav Žampach na Sázavě

13. listopad 2014

Jezy jsou pro mnoho z nás velkým lákadlem. Proč tomu tak je?

Na řekách, které protékají civilizovanou krajinou, vznikají odedávna jezy. Jak řada z nás každoročně ověří, splavy nemají jen vodohospodářský význam. Na jezech spousta z nás tráví to své „léto u vody" - koupou se tu, rybaří, nebo jen tak odpočívají při sledování padající vody. Velmi populární je třeba jez Žampach na řece Sazávě. Tam se vypravil reportér Petr Kološ.

  • K jezu Žampach na Sázavě se vydal reportér Petr
    Kološ
    " style="">
    K jezu Žampach na Sázavě se vydal reportér Petr
    Kološ
    " style="">
    K jezu Žampach na Sázavě se vydal reportér Petr
    Kološ
0:00
/
0:00

Vodáci vědí, že když je málo vody, není to na Žampachu jednoduché - kdo má plastovou loď, sešoupne šikmou lavici těsně vpravo od šlajsny. Nafukovací a laminátové lodě se musí přenést - snazší cesta vede po pravém břehu...

Když je hezky, je řeka úplně žlutá - žluté jsou totiž lodě, které si půjčí vodáci v nedalekém Týnci. Sem do Žampachu dorazí až kolem desáté hodiny.

Čtěte také

autor: pek

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.