Magdalena Wantochová: Léčba pokročilých stádií lymské boreliózy je složitá

17. květen 2013

S kladenskou lékařkou ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem a Očkovacího centra Kladno MUDr. Magdalenou Wantochovou jsme mluvili o léčbě lymské boreliózy.

Probírali jsme způsob přenosu této infekce na člověka. Věnovali jsme se příznakům lymské boreliózy v jednotlivých stádiích tohoto onemocnění. Povídali jsme si o způsobech léčby.

Kladenská lékařka ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem a Očkovacího centra Kladno MUDr. Magdalena Wantochová o léčbě lymské boreliózy

Lymská borelióza je infekční nemoc vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi. Je to nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v České republice.

Příznakem lymské boreliózy bývá skvrna na pokožce

Pokud se v místě přisátí klíštěte vytvoří typická skvrna – erythema migrans, je třeba ihned navštívit lékaře, který nasadí léčbu. Asi polovině nakažených se bohužel skvrna nevytvoří.

Klíště obecné

Někteří nemocní si ani nevzpomínají na klíště, to může po sání samo odpadnout, aniž by si ho člověk všimnul. Navíc se v poslední době diskutuje i o možnosti přenosu prostřednictvím komárů nebo jiného hmyzu. Další příznaky nákazy touto infekcí jsou různé, záleží na tom, v jaké fázi onemocnění lékaři onemocnění odhalí.

Léčba lymské boreliózy může být komplikovaná

I perspektiva úplného uzdravení je závislá na stadiu onemocnění. Pohybuje se mezi 90 procenty u akutních lokalizovaných forem po 30 procent u chronických forem onemocnění. Lymská borelióza není onemocnění primárně smrtelné. Jeho klinické projevy nebývají dramatické, mnohdy však nemocné traumatizuje svým průběhem, recidivami a tendencí k chronicitě.

Logo

Lymská borelióza se léčí antibiotiky. Zatím však na tuto infekci nebyla nalezena zcela spolehlivá léčba. Klíčové je nasazení antibiotik včas, v počátku onemocnění.

Prevence je ochrana před přisátím klíštěte

Očkování na lymskou boreliózu není. Prevence tedy spočívá v ochraně před přisátím klíštěte. Klíšťata se vyskytují nejen v lese (převážně v listnatém), ale především na jeho okraji, podél cest, na rozhraní pole a cesty, v příměstských parcích, kam je přinesou veverky a ptáci atd.

Louka po dešti (ilustr. foto)

Klíšťata ve vlhkých dnech šplhají po vegetaci až do výšky 1m nad zemí a číhají na svou kořist na konečcích trávy či keřů. V suchu se schovávají do povrchových vrstev půdy nebo spadaného listí. Aktivní bývají od časného jara až do zámrazu v říjnu či listopadu.

Při každé vycházce, při které hrozí riziko nakažení, byste tedy měli mít uzavřenou obuv, dlouhé kalhoty, nesedat si a nelehat do trávy a použít repelent. Po návratu je třeba se důkladně prohlédnout a oblečení nejlépe dát do sušičky nebo vyprat na vyšší teplotu.

Zdroj informací: www.borelioza.cz

Reprízováno 23. srpna 2013.