Martin Kořán: Opravit zničený domov po povodni chce odvahu
S vedoucím oddělení Klinické psychologie Nemocnice Na Homolce, klinickým psychologem a psychoterapeutem PhDr. Martinem Kořánem, CSc. jsme si povídali o psychologické pomoci obětem povodní.
Probírali jsme, proč je pro lidi těžké vidět zničený domov. Věnovali jsme se tomu, jak mohou najít síly ho znovu obnovit.
Obnova domova po povodni je náročná
Odborníci se shodují na tom, že nejhorším okamžikem bývá, když lidé na vlastní oči vidí, jak živel zničil jejich domov. Je pro ně velmi těžké zvládnout všechny starosti a práce kolem jeho obnovy.
Ze zkušeností z minulých povodní vyplývá, že uvést domov do původního stavu trvá v průměru asi rok. Téměř čtvrtina obětí povodní pak nehodnotí ani po roce a půl kvalitu svého bydlení jako srovnatelnou se stavem před povodní.
Pomoc má význam i rok po povodni
Pro oběti povodní je při obnově jejich domova nejdůležitější fyzická a finanční pomoc. Je i patrný nárůst potřeby psychosociální pomoci. Projevy emoční zátěže, dosud „opouzdřené“, se začínají aktivizovat, probouzet.
Zasažení se začínají zabývat více sami sebou, psychické potíže buď trvají už dlouho nebo jsou příliš intenzivní, že je přestává člověk zvládat sám.
Ukazuje se, že dlouhodobé poskytování pomoci má význam. Tato pomoc je důležitá i rok po povodních, kdy často obnova zasažených domů ještě není u konce.
Zdroj informací: kniha Psychologie katastrofické události (Tomáš Kohoutek, Ivo Čermák)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.