Mělník schválil rozpočet, ale chce ho za čtvrt roku přehodnotit
Rozpočet Mělníka letos počítá s příjmy 310 milionů korun a výdaji 331 milionů korun. Schodek 21 milionů korun pokryjí finanční prostředky z minulých let a splátky půjček. Rozpočet v úterý schválili městští zastupitelé s tím, že se k němu za tři měsíce vrátí a případně jej přehodnotí.
Tvorby rozpočtu se dotkla především reforma veřejné správy, se kterou nemá radnice zkušenosti. Mělnická radnice má od letošního roku navíc 95 úředníků. Právě zvýšené náklady spojené s jejich platy a chodem úřadu s rozšířenou působností nejvíc omezily některé plánované investice. Škrtání bylo velice výrazné, protože původní návrh rozpočtu počítal dokonce s deficitem 76 miliónů korun. Příjmy města budou letos tvořit daně ve výši 136,8 milionu Kč, nedaňové příjmy 49,9 milionu Kč, dotace 112,4 milionu Kč a kapitálové příjmy z prodeje pozemků a nemovitostí 10,9 milionu Kč.
Největší letošní investicí za 22,2 milionů korun bude stavba bytového domu v Sokolské ulici pro občany postižené povodněmi. Město bude také například investovat do tepelného hospodářství (5,5 milionu Kč), do výstavby kanalizace (3,7 milionu Kč) či do rekonstrukce letního koupaliště (1,8 milionu Kč). Přes 24 milionů korun bude stát provoz školských zařízení, přes pět milionů korun oblast zdravotnictví a sociálních služeb, kolem 12 milionů korun oblast dopravy a komunikací a kolem 23 milionů korun představují výdaje do životního prostředí. Město musí ještě splatit investiční úvěry ve výši 26,7 milionu korun. Splácí také bezúročnou půjčku ze státního rozpočtu na stavbu čistírny odpadních vod, kde zbývá ještě doplatit 59 milionů korun.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
-
Musk se stává novodobým krysařem, říká Bartošek. ‚Zasazuje se o svobodu slova,‘ nesouhlasí Hraba
-
Poslankyně: Sněmovna je neefektivní a svým voličům neumím vysvětlit, proč to nedokážeme změnit