Menuet
Poměrně dost dlouho tu jaksi u příležitosti plesové sezóny probírám jazykové zákulisí slov, která souvisejí s tancem. Dnes pohovořím o menuetu, tanci, který je aspoň pro mne jakýmsi symbolem šlechtických zábav na krásných zámcích, tedy dávných časů, které se už nevrátí. Až budeme probírat původ slova menuet překvapeně se dozvíme, že je blízce příbuzné slovu, které běžně používá moderní jazyk uživatelů počítačů.
Ale nejprve pár slov o menuetu samotném. Původně to byl francouzský venkovský tanec, jak se v knihách píše "mírného tempa". V 16. století začaly být skladby tohoto typu řazeny do suit a baletů a v 18. století bývá menuet zařazován jako třetí, taneční část klasické symfonie. Charakteristickým znakem menuetu jako tance jsou malé, hodně drobné krůčky, a to mu dalo název. Francouzské slovo meny, psáno menu, pochází z latinského minutus zmenšený, a ve francouzštině znamená malý, drobný. A dostali jsme se k avizovanému počítačovému slovu. Menu či meny, obojí výslovnost je dnes už správná, je v jazyce uživatelů počítačů seznam nabídek, funkcí, voleb, které jsou v počítači k dispozici. Slovo menu v tomto významu do této oblasti nepochybně přešlo z hospod, z takových těch lepších, kde jídelnímu lístku vznešeně říkají meny. Počítačové menu je seznam stejného druhu jako jídelní lístek. Ano, meny se v hospodách říká nejen jídelnímu lístku, ale také obědu či večeři sestaveným z určitých jídel a podávaným jako celek. "Menu za 53 korun," hlásá před restaurací nápis, který chce říct, že za 53 máte polévku, hlavní jídlo a ještě třeba salát či moučník. Tento význam slova menu je původní, menu byla menší - francouzsky menu - část toho, co v restauraci mají. Pak se slovo přeneslo na seznam všeho, co si můžeme dát v hospodě, a nakonec na seznam všeho, co můžeme využít v počítači. V poslední době výraz menu rozšířil svůj význam i do dalších oborů, takže menu může být nabídka, seznam nabídek v podstatě čehokoli.
Tolik o souvislosti pojmenování starého tance menuetu s počítačovým menu.
Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.