Mladoboleslavský strach
Z plánované stavby velkého parkovacího domu v centru Mladé Boleslavi mají někteří obyvatelé strach. Objevují se totiž obavy, že na celé akci vydělá pouze soukromý investor a město se na dlouhou dobu zadluží. O konečné podobě smluv s německou firmou, která bude objekt pro více než tři stovky aut stavět, budou ve čtvrtek jednat zastupitelé.
Město již firmě prodalo pozemky na Komenského náměstí, kde má objekt stavět. Investor usiluje o to, aby se ve smlouvě zavázalo, že objekt bude dvacet let splácet a pak jej odkoupí. "Jinak by investor údajně nedostal na stavbu peníze od banky," řekl náměstek primátora Petr Kadaník. To se ale některým lidem nelíbí. "Už jednou zastupitelé odmítli nabídku, že investor postaví objekt, bude z něj těžit na komerčních nájmech a město mu bude ještě splácet celkovou investici," upozornil zastupitel Robin Povšík (ČSSD). Kdyby podle něj radnice vybudovala parkovací dům sama, ušetřila by desítky milionů korun, které získá stavební firma a její zahraniční partner. Nejistý je i zisk z provozování objektu. "Budeme se snažit dohodnout, aby dům provozovali sami, jinak na sebe město bere veškerá rizika z provozování," řekl Kadaník. Stavba parkovacího domu měla původně začít ještě letos, ale dlouhá příprava projektu vše zřejmě odsune až na začátek příštího roku. Navíc lze očekávat důkladný archeologický průzkum ve vytypované lokalitě i náročná jednání s památkáři. Budoucí garážový dům bude mít v podzemí 55 stálých parkovacích míst pro obyvatele lokality, v přízemí komerční plochy a ve dvou nadzemních podlažích dalších 270 míst pro návštěvníky provozoven a institucí v historickém centru. Po dostavbě chce město postupně omezit jiné možnosti parkování v okolí, a zajistit tak dostatečné využití nové stavby. Investor musí získat stavební povolení do konce letošního roku nebo začít stavět do 31. prosince 2005, jinak bude muset pozemek odprodat zpět městu.
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ŽIVĚ: Čeští fotbalisté nastoupí na šampionátu proti Mexiku. Radiožurnál Sport odvysílá přímý přenos
-
Ústavní puč, tvrdí Macinka. ‚Není to namístě, takhle silná slova je třeba odmítnout,‘ míní právník Preuss
-
Rezonuje přesun agend i veřejnoprávní média. Chci se chovat nadstranicky, říká ombudsmanka
-
Asistenti žáků mají největší efekt na prvním stupni. Reformy jsou pozitivní, říká sociolog Prokop