Mnoho lidí se diví, co má Miroslav Macháček společného s Nymburkem, říká šéf nymburského kulturního centra Ladislav Langr
Hostem pořadu K věci byl ředitel nymburského kulturního centra Ladislav Langr.
Čtěte také
Nymburk mají lidé spojený hlavně se spisovatelem Bohumilem Hrabalem. Narodil se zde také ale legendární herec a režisér Miroslav Macháček. V neděli 8. května to bude rovných sto let.
Ředitel nymburského kulturního centra Ladislav Langr vysvětluje, v čem byl podle něj Miroslav Macháček mimořádný:
Čtěte také
"Jako konzument divadla a milovník filmu říkám, že Miroslav Macháček byl velmi složitá osobnost. Byl na jednu stranu velmi uzavřený, nepřátelský a současně milující a laskavý. To všechno se v něm promítalo, a protože umění potřebuje emoce, tak něm ty emoce byly nashromážděny nebývalou měrou. Myslím si, že právě díky jeho talentu se ty emoce dokázali přetavit, jak do jeho herecké, tak zejména do režijní tvorby."
U příležitosti výročí úmrtí Miroslava Macháčka připravili v Nymburce sérii akcí pojmenovanou Týden s Miroslavem Macháčkem, který má významného rodáka lidem přiblížit.
Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioverzi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.