MODRÝ

28. duben 2003

Modrá je dobrá, zpívá se v písničce a my si dnes v rubrice Slova povíme pár slov o výrazu modrý. Hlavně nás bude zajímat, proč se o šlechtě říká, že má modrou krev a možná dojde i na jazykové pozadí výrazů modré pondělí a modrá punčocha.

Slovník spisovného jazyka českého říká, že modrý znamená "mající barvu jako čistá obloha, květy pomněnek, chrp nebo čekanek". V etymologických slovnících se dočteme, že praslovanské modr nemá jistý výklad. Že se spojuje s latinským madere, být mokrý, řeckým madao, pouštím vláhu, staroindickým máda, opojný nápoj, což všechno je asi z indoevropského mad-, mokrý, stékat. Z čehož plyne, že modrý vlastně původně znamenalo "mající barvu vody" a že přídavná jména modrý a mokrý jsou příbuzná.

Michal Novotný

Z pojmenování modré barvy máme v češtině poměrně dost velkou skupinu slov. Souvislost je jasná u modřiny, také u pracovního oděvu zvaného modráky, dále u sýkorky modřinky, u motýla modráska a u květiny modřence, to všechno má modrou barvu. Hřib zvaný modrák po rozkrojení zmodrá. S modřínem je to složitější, ten je jako všechny jehličnany zelený. Avšak jeho dřevo, odborně řečeno jádro jeho dřeva, má lehce namodralou barvu, a proto se mu dříve říkalo modrodřev, z čehož spojením s dalším starým názvem tohoto stromu, který zněl břín nebo také břím, vzniklo dnešní modřín.

A teď slíbená šlechtická modrá krev. Na otázku, proč se říká, že šlechtici mají modrou krev a proč se šlechta někdy souhrnně nazývá modrá krev, jsou nejméně dvě odpovědi. První jsem našel v knížce lingvisty a literárního vědce Václava Flajšhase Živá slova, která vyšla v roce 1915. Píše se tam, že modrá krev se šlechticům začalo říkat ve Španělsku, že tedy originální znění tohoto slovního spojení je španělské a zní sangre azal. Říkalo se tak prý vizigotským šlechticům, kteří měli, na rozdíl od původem arabských Maurů, bílou pleť, z níž prosvítaly modré žilky. Toto vysvětlení zní velmi pravděpodobně, prosvítající žilky na světlé pleti - nejen ovšem šlechticů - jsou opravdu modré, i když v nich teče červená krev.

Stejně pravděpodobné mi však připadá i vysvětlení, které má ve svém slovníku etymolog Václav Machek. Píše tam: "Modrá krev šlechticů je žertovné domyšlení toho, že ta barva byla velmi oblíbená u šlechty." Dodejme, že modrou barvu měli prý v oblibě zvláště polští šlechtici. Nevím, zda spojení modrá krev přinesli do evropských jazyků španělští nebo polští šlechtici, ostatně nevím ani to, jestli existuje ještě nějaká další stejně pravděpodobná teorie. Vím však, že na modré pondělí ani na modrou punčochu se dnes nedostalo, a tak je probereme zítra.

Vysílá se v pondělí 28.4.03

(připomínky a názory na tento příspěvek zasílejte e-mailem na adresu mnovotny@rp.cro.cz)

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.