Motocyklová legenda František Šťastný se po pětadvaceti letech od své smrti dočkala pamětní desky

29. květen 2025 09:00

Největší audioportál na českém internetu

Pamětní deska František Šťastný | Foto: MČ Praha 3

Motocyklová legenda František Šťastný se po pětadvaceti letech od své smrti dočkala pamětní desky

Hartigovu ulici zaplnily motorky. Lidé v bundách s nápisem Java Club Praha 1961 a desítky fanoušků přišli zavzpomínat na motocyklovou legendu.

Odhalení desky se vedle Šťastného sousedů, příbuzných a kamarádů zúčastnil starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09), ministr dopravy Martin Kupka (ODS) nebo legendární motoristický komentátor Karel Březina. Mezi účastníky byli i herci Petr Nárožný a David Matásek.

František Šťastný byl pětkrát mistrem republiky, proslavil se ale i v zahraničí, například 13krát startoval v nebezpečném závodu na ostrově Man.

Pamětní deska František Šťastný

Na schopnost závodníka vzpomíná motoristický komentátor Karel Březina. „Měl velké srdce, protože závodí se srdcem a mozkem. Ručičky, nožičky to jsou už podružné věci, ale prostě najít přesně ten limit, Když se ještě na té motorce dá jet, když se na té motorce člověk udrží, tak to je jedna věc. téměř nejdůležitější. No a mít to srdíčko to opravdu do ty zatáčky pustit.“

Pamětní deska vznikla díky projektu Pocta legendě, za kterým stojí Zita Strnadová ze spolku Život na Žižkově. Iniciovala veřejnou sbírku, ve které se vybralo téměř 90 tisíc korun. „Mám obrovskou radost z toho, že do sbírky přispělo takové množství lidí a že ten odkaz, který tady František Šťastný zanechal, i po tolik letech neustále žije a lidi na něj hrozně krásně vzpomínají. To mě vlastně na tom celém těší úplně nejvíc.“

František Šťastný

Autorem bronzové desky na oranžovém domě s číslem 127 je sochař Miro Jakubčík. Ten do jejího středu umístil motorku, která směřuje k usměvavému obličeji. „Nenajdete Františka Šťastnýho ani na jedný foce zamračenýho nebo vážnýho. Byl to velkej mluvič a velkej srandista, takže udělat ho vážnýho jenom proto, že je to památná deska, aby tam byl nějakej zasmušilej pán, tak by to vlastně nebyl Franta. Nicméně jsem se tady bavil s lidma, který si ho pamatujou a ty říkali, že je to on, takže to mě potěšilo.“

Bronzovou pamětní desku odhalil synovec Františka Šťastného a sousedka. Poslechněte si bezprostřední reakce v reportáži.

autor: haj

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.