Na hradě v Ledči nad Sázavou mají přes tisícovku plyšových medvídků. Přidat můžete i toho svého
Plyšový medvěd je určitě jedna z nejoblíbenějších hraček, která má dlouhou historii. Jeden z nejznámějších medvídků, Teddy, vznikl díky americkému prezidentovi Theodoru Rooseveltovi. Na hradě v Ledči nad Sázavou na Vysočině zaplnili medvídci všech barev, tvarů a velikostí hned několik místností.
„Je to sbírka několika dárců. Máme plyšové medvídky od pana Hanče, od paní Zemanové,“ říká průvodkyně Pavla Pfeferová s tím, že další medvídky nosí sami návštěvníci hradu a pravidelně je přinášejí i účastníci dětských letních táborů v okolí. Přesnou evidenci medvídků zatím na hradě nemají, ale každopádně už jich je přes tisíc.
Některé hračky mají i svůj rodokmen. Nejpodrobnější jsou ve sbírce Petra Hanče, kde je napsané nejen jméno, původ, velikost, materiál, ale například i národnost nebo pohlaví. Medvídci od návštěvníků mívají na kartičce popsaný i svůj příběh. V expozici je se zajímavým příběhem uložený třeba i medvídek herečky Báry Štěpánové.
Nejstarší medvídci jsou i století. Jsou vycpaní pilinami, mívají pohyblivé končetiny a někteří při naklonění i bručí. „Jsou tady pletení, háčkovaní, někteří jsou vyfešákovaní s kloboučky nebo svetříky,“ ukazuje průvodkyně. V polici sedí i známý maskot olympijských her v Moskvě, nebo filmový medvídek Paddington. V místnostech jsou vytvořené i celé medvědí scény. „Děti si mohou medvídka usadit tam, kde se jim to líbí. Třeba do vláčku,“ dodává Pavla Pfeferová.
Výstavu medvídků doplňují dětská šlapací vozítka. A to jak stará, odřená, tak i nové naleštěné pseudoveterány nebo letadla. Děti se v nich sice nemohou projet, ale není problém se v některém nechat vyfotografovat. To samé platí i pro medvídky. Pohladit a fotografovat je dovoleno.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.