Na začátku je příběh. Co se z něj nakonec stane, dopředu přesně nevím, říká lomnický autor Petr Pýcha

Petr Pýcha získal Českého lva za scénář k filmu Všechno bude. V USA asi vznikne remake tohoto snímku. S lomnickým autorem mluvil redaktor Jaroslav Hoření
Petr Pýcha, scénárista a autor divadelních a rozhlasových her a také učitel na semilském gymnáziu, má za sebou řadu úspěchů, mimo jiné Českého lva za scénář k filmu Všechno bude. Jestli chystá nějaký nový snímek, zajímalo redaktora Jaroslava Hořeního.
„Momentálně pro film ne. I když na začátku je vždycky příběh a co se z toho příběhu stane, jestli to bude rozhlasovka, divadelní hra, nebo nakonec i ten filmový scénář, tak to já dopředu úplně přesně nevím. Mně se to stalo i se Všechno bude. Původně jsem si myslel, že to bude rozhlasová hra, ale v rozhlase seznali, že je to příliš vulgární na rádio a že ti kluci, co jedou tím autem přes celou republiku, které ukradli rodičům a jedou za tím dědou, takže mluví tak, že to ten rozhlas prostě udělat nemůže. A já jsem s tím příběhem oslovil Vladimíra Michálka, režiséra, tomu se to líbilo a dostal to do filmového studia, kde se toho ujal Olmo Omerzu. No a tak vlastně ten film vznikl, ale na začátku nebyla ta představa, že to bude film. Takže já teď říkám ne, žádný film nechystám. Mám příběhy v hlavě, ale jestli to bude rozhlasovka, divadelní hra nebo nějaká série, já nevím,“ vysvětlil Petr Pýcha, který naposledy dokončil rozhlasovou hru.
„Úplně ta poslední věc a opravdu čerstvá, protože jsem minulý týden byl na natáčení rozhlasové hry na Vinohradské ve studiích Českého rozhlasu, tak to je rozhlasová hra. Jmenuje se Všechno nejlepší mami a to je rozhlasovka, která by měla jít do vysílání začátkem září,“ přiblížil lomnický autor. Spolupráci s herci a natáčení v rozhlase si velmi pochvaloval.
„Mám moc rád to setkání v tom studiu. Když můžu srovnat film, rozhlas, divadelní hru, tak si myslím, že právě rozhlas a proces vzniku té rozhlasovky je nakonec nejbližší té autorově představě. Jednak ti herci jsou nejlepší z nejlepších. Když je možné je získat a oni rádi spolupracují s Českým rozhlasem, tak do toho jdou. Já dlouhodobě spolupracuju s Alešem Vrzákem, což je mimořádný rozhlasový režisér, který vozí ceny z rozhlasových mezinárodních festivalů, a my spolu dělali už, já nevím, sedm, osm rozhlasovek. Tak tuhle hru opět režíroval on a třeba ten minulý týden do studia dostal Ondřeje Vetchého nebo Marthu Issovou. On ty herce strašně citlivě vede, a tak máte radost z toho to pozorovat,“ zavzpomínal na zatím poslední natáčení Petr Pýcha. A promluvil také o možné budoucnosti. Jeden z jeho příběhů totiž vzbudil zájem u filmařů v USA.
„Všechno bude, právě ten film co dostal Česká lva, ale nejen za scénář, dostal víc těch Českých lvů, Olmo Omerzu za režii, herci… Tak tenhle příběh zaujal americkou produkci a oni dneska chystají americkou verzi. Mají koupenou opci, pracují na scénáři, ten scénář je přeložený do angličtiny. Mělo by to být zasazeno do tamnějšího kontextu, že jeden kluk by měl být černoch, jeden by měl být běloch, tak jako my tam máme toho Heduše a Máru, jeden takový cvalík, trošku outsider, ten druhý takový víc sígr, no tak i tady by měli být dva kluci, a taky každý by měl být trošku jiný, no a pojedou přes Ameriku,“ nastínil Petr Pýcha.
Kde čerpá inspirace pro své příběhy? Jak probíhá jeho tvůrčí spolupráce s dalším autorem z Lomnice nad Popelkou, s Jaroslavem Rudišem? Jak se mu daří propojit práci spisovatele a učitele na gymnáziu? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.