Nadkrokevní izolace vám doma v zimě zajistí teplo a v létě chládek

11. červen 2016

Největší audioportál na českém internetu

Nadkrokevní izolace nejsou jen desky, ale celý systém, který zahrnuje i komprimační pásky, napojovací pásy, tmely nebo systémové šrouby | Foto: Jana Nejedlíková

Nadkrokevní izolace vám doma v zimě zajistí teplo a v létě chládek

Líbí se vám byty v podkroví? Jenomže právě pod střechou vás mohou čekat některé nepříjemnosti, na které je nutné se včas připravit. Nejedná se jenom o hrozbu zatékání, ale i o zvýšené riziko úniku tepla během zimních měsíců.

Právě pod střechou je nutné myslet i na horké letní měsíce, kdy se může obytný prostor velmi nepříjemně vyhřát. Řešením může být kvalitní nadkrokevní izolace, která vám navíc po pokládce nezmenší obytný prostor. Nadkrokevní izolace se používá stále častěji díky přísnějším legislativním požadavkům, které neustále zvyšují nároky na stavbu střešní konstrukce a jejího zateplení. Vkládat zateplení jen mezi krokve již nedostačuje a kombinace zateplení mezi krokvemi a zároveň pod krokvemi postupně vyčerpává své možnosti.

Hlavní výhody

Nadkrokevní izolace má četné výhody. Umístění tepelné izolace nad krokvemi eliminuje v ploše střechy jakékoliv tepelné mosty. Jednotlivé izolační desky jsou totiž spojené systémem „pero a drážka“. Nedochází k tepelným mostům způsobených vlastní konstrukcí (krokvemi, instalacemi, anténou atd.) a nadkrokevní systém se může kdykoliv zkombinovat se systémem tepelné izolace mezi a pod krokve.

Čtěte také

Pokládka

Systém nadkrokevní tepelné izolace je velice jednoduchý. Na nosnou konstrukci krovu (nejčastěji krokve) se aplikuje bednění a následně parozábrana jako součást systému. Na ni se již kladou desky jako části nadkrokevního systému.

Nadkrokevní izolace má četné výhody. Umístění tepelné izolace nad krokvemi eliminuje v ploše střechy jakékoliv tepelné mosty

Následuje hydroizolační, difúzně otevřená folie (u pokrokovějších systémů je tato fólie již součástí desek nadkrokevní izolace). Poté stačí jen speciálními vruty připevnit kontralatě skrz tepelnou izolaci do podkladních krokví a může pokračovat klasická montáž krytiny.

Nadkrokevní izolace nejsou jen desky, ale celý systém, který zahrnuje i komprimační pásky, napojovací pásy, tmely nebo systémové šrouby. Už během přípravy izolace se vyměří všechny nutné prostupy střechou, například vývody digestoře, kanalizace či komíny. Dokonce si lze zakoupit provedení pro novostavby nebo pro rekonstrukce.

Z jakých materiálů se nadkrokevní izolace vyrábějí?

Levnější variantou jsou desky z polystyrenu, existují i systémy z minerální vlny, u kterých je složitější montáž. PIR materiál vyniká velmi dobrými izolačními vlastnostmi, ale je neprodyšný. Stále častěji se nyní používá tzv. fenolická pěna s velmi dobrými izolačními schopnostmi při velmi dobré paropropustnosti. Vodní páry mohou ze střešní konstrukce volně odcházet, což brání vzniku plísní.