Nebezpečná skládka chemikálií v Nelahozevsi se musí okamžitě zlikvidovat, rozhodl soud
Krajský soud v Praze nařídil okamžitou likvidaci skládky chemikálií v Nelahozevsi na Mělnicku. Radiožurnálu to řekl starosta obce Jakub Brynda z uskupení Pro Nelahozeves. Část sudů se styrenovými smolami nechalo v minulosti ministerstvo financí odvézt, ze zbytku skládky ale vytéká ven nebezpečný obsah.
„Vykukují nám tu sudy z písku, jsou zdeformované a narušené, jsou v nich díry. Pouhým okem tady vidím styrenové smoly, které se tady v písku povalují,“ komentoval stav skládky chemikálií nezávislý místostarosta Nelahozevsi Zdeněk Schneider před rokem a půl.
Na místě to dodnes vypadá stejně. Stát doteď odmítal, že by šlo o havárii. Teď soud ale podle Bryndy rozhodl o opaku. „Soud dal obci Nelahozeves za pravdu. Už nejde o starou ekologickou zátěž, ale o havarijní stav, což výrazně mění situaci,“ uvedl starosta.
A to tak, že úřady po obdržení písemného rozsudku musejí začít skládku likvidovat. „Krajský úřad anebo Česká inspekce životního prostředí, jeden z nich, si musí vzít tuto záležitost na starost a začít ihned konat do třiceti dnů,“ dodal Brynda.
Česká inspekce životního prostředí se podle mluvčí Kateřiny Berkové musí s rozsudkem ještě seznámit: „Dokud nedostaneme písemné vyhotovení rozsudku, tak nejsme schopni podat žádné bližší informace.“
Stejně reagovalo i ministerstvo financí. Středočeský kraj teď bude zjišťovat, co bude likvidace havárie obnášet, pokračuje mluvčí Zuzana Žídková: „V tuto chvíli nemáme ani žádné podklady, z kterých bychom mohli posoudit, v jakém rozsahu a jaká opatření bude nutné provést, ani jaké budou celkové náklady na odstranění havárie.“
Jednotlivé strany sporu ještě můžou podat kasační stížnost.
Nebezpečí skládky
Styrenové smoly v sudech na skládce jsou extrémně hořlavé ropné látky vznikající jako odpadový materiál při výrobě styrenu. Do osmdesátých let je tam ukládal státní podnik Kaučuk, který je v té době neuměl využít, ani zlikvidovat.
Před časem ministerstvo financí, které staré ekologické zátěže řeší, vysoutěžilo firmu, která měla skládku zlikvidovat. Ta část sudů pouze převezla na skládku Celio u Litvínova, kde je v létě 2021 objevila inspekce životního prostředí. Případ vyšetřují i kriminalisté. A skládka v Nelahozevsi pak zůstala otevřená. Stále by tam mělo být asi 16 tisíc sudů, popisuje starosta Jakub Brynda.
„Díra v zemi, pohledově vidíte sudy styrenových smol, které v tuto chvíli vytékají do prostředí. Déšť smývá tyhle karcinogeny a dostávají se nám do spodních vod,“ uvádí Brynda. V Nelahozevsi by stále mělo ležet asi 16 tisíc sudů se styrenovými smolami.
Ministerstvo financí plánovalo výhledově nad skládkou vybudovat betonový kryt. To by ale podle obce stejně nezabránilo dalšímu prosakování chemikálií do půdy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Riziko zneužití informací nadmíru vysoké.‘ Část poslanců nechce, aby eTurista sledoval ubytované
-
Kněz Halík koupil od kapucínů kolínský klášter. Zaplatil za něj 15 milionů korun
-
Německo chystá krizovou schůzku kvůli F-35. Nákup zpochybnil expert CDU, která míří do vlády
-
‚Sebestřednost, šlendrián.‘ Kursk Putinovi nemohli odpustit, teď už mu to nepřipomínají, říká expert