Nemyjte se a nečistěte si zuby, když jdete k lékaři, apeluje mikrobioložka
Pátrání po původcích našich zdravotních obtíží je vpravdě detektivní práce. Denně ji podstupují laboranti v nemocnicích a specializovaných firmách. Někdy to mají jednodušší a předem vědí, co hledají. Složitější je to v případech, kdy jsou obtíže takzvaně nespecifické a jak se říká, může to být cokoliv. Primářka oddělení mikrobiologie Nemocnice Písek Věra Kůrková dodává, že komplikací může být i přílišná hygiena pacienta.
„Úplně zásadní chybou je, že lidé mají takovou představu, že když jdou k lékaři, tak se musí umýt, vyčistit si zuby, aby si prostě připadali dobře. My jako mikrobiologové máme nejradši, a pro výtěr je to nejlepší, žádné čištění zubů, prostě nechat dutinu ústní tak, jak je. To je ideální případ,“ říká Věra Kůrková.
Totéž platí na druhém konci trávicího traktu. „Když má člověk nějaké průjmové onemocnění, tak si připadá nečistý, je mu to nepříjemné, a když ještě musí k lékaři, tak si řekne: Já se alespoň pořádně umyju. Jenže když se pořádně umyje, tak při výtěru nenajdeme nic, protože je všechno vymyté a mikrobi už tam žádní nejsou,“ popisuje.
Samotné mytí nás ale samozřejmě všech mikrobů nezbaví. „Další mikrobi se udržují tam, kam dost často mytím nedosáhneme a nedosáhneme tam ani tyčinkou při výtěru. Některé infekce jsou přenosné vzduchem, a to si můžeme mýt ruce neustále, ale pokud jsme s někým hodně natěsno, tak se prostě infekce přestěhuje,“ dodává mikrobioložka.
Celý rozhovor s primářkou oddělení mikrobiologie Nemocnice Písek Věrou Kůrkovou o virech, bacilech a jejich prokazování si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.
Související
-
Trvalé následky zanechá klíšťová encefalitida u mnoha pacientů, říká lékař a doporučuje očkování
Proti klíšťové encefalitidě je očkováno asi 40 procent Čechů. Více než polovina lidí se tedy nechrání. Přitom neexistuje jiná obrana a onemocnění může mít vážné následky.
-
Léky zapíjejte jedině vodou. Čaje i džusy ovlivňují vstřebávání a působení, upozorňuje farmaceut
Specialistou na lékové interakce je farmaceut Josef Suchopár. Připomíná, že je velmi důležité, abychom léky užívali správně. Zásadní vliv má třeba to, čím tablety zapíjíme.
-
Zánět slinivky břišní už není tak nebezpečný jako dřív. Moderní přístroje přináší úlevu bez operace
Samostatné gastroenterologické oddělení vzniklo v nemocnici v Českých Budějovicích na konci 90. let. Dnes je jeho součástí i endoskopické centrum, jedno z mála v republice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.