Neprůstřelné alibi
Dvě mrtvá těla na dvoře rodinného domku v Krnově. Tímto hrůzným nálezem začíná kriminální případ z roku 2009. Všechno vypadá jednoduše a kriminalisté velmi rychle ukážou na pachatele. Jenomže ten má neprůstřelné alibi. Nebo že by si to jenom myslel?
Pachatel se několik hodin po vraždě objevil v Plzni, kde tehdy bydlel a pracoval. Právě na této skutečnosti také stavěl svou obhajobu, když tvrdil, že není možné stihnout zavraždit dva lidi a o několik hodin později se objevit na druhém konci republiky.
Proti pachateli dvojnásobné vraždy neexistoval žádný přímý důkaz, jen řada nepřímých - například pachové stopy nebo lokalizace mobilního telefonu.
Kriminální případ vycházející ze skutečných událostí budou v pětidílné sérii rozplétat zkušený major Hamr v podání Jana Fišara a elév Horáček, kterého si zahrál Šimon Krupa. Naivní Jiřinka mluví hlasem Magdaleny Tkačíkové a roli vraha přijal Dušan Urban.
Podle skutečných událostí napsal Marek Pivovar, rozhlasové režie se ujala Simona Nyitrayová, s níž na zvukové stránce pořadu spolupracoval Marek Hoblík. Jména aktérů v rozhlasové dramatizaci jsou smyšlená.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.