Nově zaměřený nejsevernější bod České republiky má svoji označující desku na kamenné stéle

24. říjen 2014
Česko – země neznámá

Už od dob historických českých zemí přes Rakousko-Uhersko až do dnešních dnů leží nejsevernější bod České republiky na stejném místě – u obce Lobendava ve Šluknovském výběžku v Ústeckém kraji. A dnes už ani nemusíte znát přesné číslo hraničního mezníku – 2/41, abyste tento bod našli.

Místní totiž právě před rokem na daném místě vztyčili kamennou stélu s pamětní deskou. Předcházelo tomu i nové geodetické zaměření.

Na počátku stála kritika některých turistů, že informační tabulka o nejsevernějším bodu České republiky je o nějakých 40 metrů jinde, než měla být. Lobendavského kronikáře Františka Hudouska to zamrzelo a společně s manželkou se rozhodli něco s tím udělat. Ke slovu přišlo tedy opakované geodetické zaměření. Také bylo nutné jednat s Lesy ČR, protože bod se nachází na jejich pozemku. Ale naštěstí nakonec všude našli lobendavští porozumění. A to i při vlastním budování.

Josef Bartoš z Kamenoprůmyslových závodů ve Šluknově nabídl dva kamenné bloky a lobendavští nakonec vybrali ten menší – „jen“ čtyřtunový. Místní obyvatel Pavel Obročník dovezl kámen na místo, Městský úřad Šluknov zapůjčil autojeřáb pro konečné usazení, na vlastní práci se pak podíleli zdejší nezaměstnaní. Dnes jsou na kamenné stéle z obou stran i desky z leštěné žuly s přesnými údaji v češtině a němčině.

Hraniční mezník a turistické značení

Odpočinout si tu můžete na dvou mohutných kamenných lavicích anebo jen o pár metrů dál v dřevěném přístřešku, který uzavírá naučnou přírodovědnou stezku z německé strany. A tam se můžete i podepsat do návštěvnické knihy, kde čeští i němečtí turisté nešetří chválou na nové označení nejsevernějšího místa Česka.

Výchozím bodem pro výlet k němu může být obec Lobendava. Z místní komunikace vás pak žlutá turistická značka dovede až k nejsevernějšímu bodu a je jen na vás, jestli se vrátíte po stejné cestě zpátky anebo absolvujete celý okruh v délce asi osmi kilometrů. Cesta není nijak zvlášť náročná, vede lesní pěšinou, z velké části po břehu příjemně zurčícího potoka.

Potůček

Na své si zde přijdou i cykloturisté. Ústecký Krajský úřad nechal upravit státní silnici a úsek posledních zhruba 900 metrů před hranicí, kde už to bylo pro dnešní autoprovoz příliš úzké, nechal přebudovat na cyklostezku, která se v těchto místech napojuje na trasy německé. A lobendavští by časem rádi tuto síť ještě rozšířili o úsek do Hohwaldu.

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d944.5812550466227!2d14.315619852304616!3d51.05569433181121!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x0!2zNTHCsDAzJzIwLjUiTiAxNMKwMTgnNTYuMSJF!5e1!3m2!1scs!2scz!4v1414139571415" width="610" height="350" frameborder="0" style="border:0"></iframe>
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.