Nový zvon Apolena vezli na kočáru ke kouřimskému kostelu kladrubští koně

9. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ke zvonici u kostela sv. Štěpána v Kouřimi dorazil ve slavnostním průvodu zvon Apolena, na jehož výrobu se ve sbírce vybralo přes 565 000 korun | Foto: Vít Šimánek, ČTK

V Kouřimi natáčela reportérka Františka Rohlíčková

Renesanční zvonice v Kouřimi má nově odlitý zvon Apolena. Na jeho výrobu se lidé složili ve veřejné sbírce, kterou zřídil spolek Kouřimští zvoníci. 

Slavnostní průvod se zvonem na kočáru taženém kladrubskými koňmi vyrazil od Pražské brány v centru Kouřimi přesně o nedělním poledni. Za doprovodu stovek lidí směřoval ke kostelu svatého Štěpána. "Zatím bude umístěný v kostele, jeho vyzdvižení na zvonici je plánováno na později. Teď si jej mohou lidé prohlédnout," řekl Jan Bug ze spolku Kouřimští zvoníci, který na pořízení nového zvonu zřídil veřejnou sbírku. V ní se vybralo přes 565 tisíc korun.

Renesanční zvonice stojí v Kouřimi pět století a původně v ní měli čtyři zvony. Poprvé Apolenu zrekvírovali při 1. světové válce, ve 2. světové válce se tak stalo znovu. Zůstali jen zvony Štěpán a Marie, oba zavěšené srdcem vzhůru. 

Nový zvon pojmenovaný po svaté Apoleně, který váží 370 kilogramů, odlila dílna Zvonařství Votruba v jihočeských Myslkovicích. Na připomínku toho, že se do Kouřimi vrátil díky příspěvkům dárců, ho zdobí nápis "Válka vzala - láska znovu darovala".

Spolek Kouřimští zvoníci udržuje několikasetletou tradici zvonění na obrácené zvony, na zvony v Kouřimi zvoní zvoníci jednou až dvakrát do měsíce. Unikát v podobě obrácených zvonů je v Česku na dvou místech, vedle Kouřimi je mají ještě v Rovensku pod Troskami na Semilsku.

autoři: Františka Rohlíčková , jum | zdroj: ČTK