O dějinách města Úterý. Prominentní východoněmecký teoretik kultury Erhard John, rodák z Jablonce nad Nisou

13. říjen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Opravené německé hrázděné domy v městečku Úterý | Foto: Fotobanka Profimedia

Sousedé 13. října 2023

Na konci září jsme v našem pořadu vysílali rozhovor s jednou ze tří autorek nové knížky o historii města Úterý, s paní Marií Malivánkovou-Waskovou. Tentokrát si s ní povídáme o obsahu zmíněné knížky, tedy o dějinách Úterý.

S Matthiasem Wetzelem z naší partnerské stanice MDR se vydáváme do Marienbergu v Krušných horách nedaleko Chemnitz. Tamní oblíbený aquapark často hostí také české návštěvníky. Nyní tam chystají řadu novinek.

V závěrečném výročí týdne si představíme dalšího rodáka z českých zemí, který udělal kariéru v socialistickém východním Německu. Tentokrát to bude marxistický teoretik kultury Erhard John, rodák z Jablonce nad Nisou.

 Jeho ideologické směřování nejspíš ovlivnilo sovětské zajetí. Působil na univerzitách i na ministerstvu vzdělávání. Za svou činnost získal řadu východoněmeckých vyznamenání.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.